פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
גיבור יהודי בבל - לזכרו של שלמה הלל


לפני מספר ימים, בשיחה על סיפורו של מבצע מייקלברג, זכינו להיחשף במקצת לסיפורו של שלמה הלל, מגיבורי ישראל שבדור. ממש היום, הלך שלמה לעולמו, בן 97, שבע ימים ופעולות למען עם ישראל. 

בפינה הזו שתוקדש לזכרו, נביא את עיקריו של מבצע מייקלברג, אותו הוא זכה להוביל


הימים היו ימי 1947, ושלמה הצעיר עסק בענייני מסגרות ברזל. איזה מסגרות? הוא בנה כלוב לקופים שהגיעו לקיבוץ. הקיבוץ היה מעגן מיכאל, שבאותם ימים נקרא "גרעין צופים א'" וישב ב"גבעת הקיבוצים" - מכון איילון בסמוך לרחובות.


בזמן שמעל הקרקע שלמה עסק בבניית כלוב, (אחרי שסיים שנה ברוכת עשיה במחתרת הציונית בעיראק), מתחת לקרקע עסקו בבית החרושת הסודי של מכון איילון, בייצור תחמושת לכוחות ההגנה בישראל.


מכונית שנעצרה בסמוך לשלמה, טמנה בתוכו סוד גדול, על סף הדמיוני. משה כרמיל שיצא ממנה, והיה ממפקדיו של שלמה לפני כן, בישר לו: "צריכים אותך שוב. 2 טייסים אמריקאים, בוגרי מלה"ע ה2, נחתו עם מטוס בחיפה. הם מוכנים להעלות 50 יהודים מעיראק במטוס". הבשורה הזו, הייתה מרעישה. ממשלת עיראק מנעה מיהודים לצאת מתחומה, ואחרי נסיונות רבים להוצאת יהודים משם, כשחלקם נהרגו ונפצעו, כשהבין שלמה את משמעותה, החליט להתגייס למשימה.


יום למחרת, כבר פגש שלמה את הטייסים בחדרם במלון בחיפה. הוא שנחשב "מומחה" בטיסות (כי הספיק לטוס כבר פעמיים במהלך חייו, דבר נדיר ביחס לחבריו לשירות), בחר יחד עם הטייסים את מקום הנחיתה בעיראק. "עוד כמה ימים יוצאים"? הוא שאל. "היום, המטוס מחכה לנו בשדה התעופה". את חולצת הקיבוץ הכחולה, הוא החליף בחנות "אתא" הסמוכה, וקנה בגדי חאקי שישבו לו מראה של טייס.


וכך מצא עצמו עם עוד שני טייסים, נוחתים בשדה התעופה הראשי של בגדד (אחרי נסיון בש.ת אחר)\ כשפקידי הקבלה העייפים מתעלמים מהם. סמי מוריה, ממפקדי המחתרת בעיראק, הופתע לראות את החבורה המעניינת, שבישרה לו: קדימה, לארגן מיד 50 יהודים!. המשימה לא הייתה קלה, אבל מרחבי עיראק הם הגיעו, חדורי ציונות, ומצאו את עצמם בליל שבת, עושים את דרכם בחושך אל קצה שדה התעופה, שם חיכה להם המטוס.


מנהלי המבצע הסתכנו בעונש מוות במידה והיו נתפסים. ולכן רק שעה לאחר שהמטוס היה באוויר, הודלקו האורות בתוכו, ושלמה ויתר העולים נשמו לרווחה. כמעט. נשארה רק עוד משימה אחת: להנחית אותו בישראל, בלי ששלטונות המנדט ידעו.


וכך בשדה חשוך בבקעת יבניאל, ללא מסלול מסודר, הונחת מטוס מבשר טוב, ו50 העולים הועלו מיד על משאיות, ופוזרו בישובים הסמוכים. מבצע מייקלברג, שנקרא על שם שילוב שמותיהם של שני הטייסים האמריקאים, הוכתר בהצלחה.


ולכן בוצע עוד פעמיים. במעשיו אלו של שלמה ושל שותפיו, נפתח הצוהר שיביא בסופו של דבר לעליה המונית של יהודי גלות בבל לארץ ישראל. בהמשך פעל גם למען יהודי אתיופיה - קהילת "ביתא ישראל" וכיהן במגוון תפקידים, ובהם יושב ראש הכנסת.


כמובן שהדף צר מלהכיל את כל פועלו, ולכן ראוי שכולנו נקרא במקורות השנים על דמותו ופועלו. שלמה הלל, נדבך בבניין מדינת ישראל, ומפעל קיבוץ הגלויות...אנחנו נמשיך לספר את סיפור פועלו..
מוזמנים להעביר הלאה לזכרו


עד כאן להערב, אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

התמונה מתוך ערוץ היוטיוב של "כאן חינוכית"

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter