פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


חיילים אלמונים הננו. לא עוד. 73 שנים, שיירת נבי דניאל


48 שנים! 48 שנים, כיסתה מצבת אלמוני את קברו של אדם שממש לא היה אלמוני. קראו לו חיים. חיים פיבלוביץ'. חיים שחייו היו מלאי תלאות.


חיים הספיק לעלות לארץ, להשתתף כמגן במרד הערבי הגדול, לחזור לפולין, להתגייס לצבא שם, להיעצר, ושוב להתגלגל לארץ. הפעם הקים משפחה, ומצא עבודה בטחנות הקמח בחיפה, באחד מהמקצועות החשובים ביותר, באותן שנים של קום המדינה: נהג.


כמה חשוב היה המקצוע הזה? בזמן שהנסיעות בדרכים היו מסוכנות ביותר, והדרך להעביר מזון, תחמושת ותגבורות נעשתה בשיירות, נדרשו נהגים אמיצים להוביל את המכוניות בשיירות האלו, כאלו שיודעים שהם נכנסים אל תוך התופת, בידיעה שלא בטוח שיחזרו ממנה. ככה זה. לא מפקירים ישובים.


וחיים שהתגורר בקרית ביאליק, נקרא להצטרף בט"ז באדר, ממש לפני 73 שנים, לאחת השיירות מירושלים לגוש עציון, בתור מוביל אוכל, כנראה מצות לקראת פסח, אל אנשי הגוש הנצורים. הדרך הלוך עברה חלק. המצרכים והתחמושת נפרקו בגוש. שור מקומי, שהיה אמור לעשות את דרכו עם אנשי השיירה, לכיוון ירושלים, סירב לשתף פעולה, והשיירה התעכבה ביציאתה.


באותו זמן, השמועה בין כפרי הערביים בסביבה פשטה, ומחסומים נפרסו לאורך הדרך חזרה לירושלים. באיזור נבי דניאל, אחרי פריצה של מספר מחסומים, נתקלה השיירה באש תופת. מי שהצליח נסוג לגוש. חלק מהאנשים שנפצעו נשארו במשוריינים. והרוב עלו אל מבנה סמוך, שם ניהלו קרבות קשים מול הפורעים שניסו לעלות על המבנה שוב ושוב.


את סיפור הקרב על המשוריין וזרובבל הורוביץ נשאיר לפעם אחרת. אך בבית הלכו ורבו הפצועים, וגם ההרוגים. רק בתיאום מול הבריטים, הצליחו בסופו של דבר לחלץ את הנצורים, החיים, הפצועים וההרוגים. וכך נקברו כל נוסעי השיירה בקבר אחים, כשכולם מוזכרים בשמותיהם. למעט אחד. אלמוני. קבור, ללא שם.


רק 48 שנים לאחר מכן, בעקבות פעולות חקירה, ונבירה במסמכים, התגלה שנצורי הבית ידעו לדווח על נהג אחד ממובילי השיירה (שלא הכירו בשמו, כי הגיע מהצפון...), שנהרג שם בבית. נהג שנקבר יחד עם כולם, אך רק לאחר 48 שנים, ידעו להגיד שהאלמוני הקבור, הוא אותו נהג, ואותו נהג, הוא חיים פיבלוביץ, שהיה מלא חיים, ונהרג בהביאו חיים אל אנשי הגוש.
גוש עציון הספיק ליפול אחרי זה, לקום שוב, וכנופיות נבי דניאל כבר לא שם, אך ילדי הישוב נווה דניאל שקם בסמוך, ממלאים את החלל שהשאיר אחריו חיים, בצחוק ילדים, שמחה, ובעיקר, הרבה חיים.


שיירת נבי דניאל. 73 שנים. חיים פיבלוביץ', אחד מנהגי והרוגי השיירה
מוזמנים להעביר לזכרו


עד כאן להיום, אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter