פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
זוכרים גם את הנעדרים


כמעט שבת שלום לכולם! ולכבוד שבת פינה הסטורית, על אירוע שהתרחש לפני 38 שנים ולמעשה לא הסתיים גם בימינו: קרב סולטן יעקב


היה זה 5 ימים לאחר כניסת כוחות צה"ל ללבנון במסגרת מבצע שלום הגליל בו נכנס צה"ל קרקעית ללבנון לאחר נסיון חיסול שגריר ישראל בלונדון וירי קטיושות מסיבי לעבר ישובי הצפון. לאחר 5 ימי לחימה מול מחבלי אש"ף ומול הצבא הסורי שהיה בעל הבית הצבאי בלבנון, התחיחו הכוחות להריח את הפסקת האש העומדת באוויר.


מטרת כוחותינו הייתה להשתלט על צומת חשובה בכביש הראשי והאסטרטגי ביירות-דמשק. כח של גדוד 362 (חטיבה 399) גדוד מילואים של חיל השריון, שעשה דרכו בסמוך לכפר סולטן יעקב כשההערכה הייתה שהכוחות הסוריים ששהו במקום קודם לכן כבר נסוגו.


בפועל, נכנס הכח לתוך מארב סורי שהיה מחופר היטב ובעמדות שולטות. האש שהונחתה על כוחותינו, שהיו בעמק ועם קושי להסתובב, הייתה כבדה ומספרי הפצועים וההרוגים הלכו וגדלו. הבלאגן בשטח הביא לכח שהכוחות התפזרו, וחלק מהאש שנורתה הייתה של כוחותינו על כוחותינו.


במהלך כל הלילה והבוקר שלאחריו, ניסו כוחות צה"ל נוספים בהם ארטילריה, חטיבת שריון 645 ובהמשך כוחות אוויר לסייע לגדוד הטנקים הלכוד בעמק. רק ביום למחרת הסתיימה נסיגת הכוחות הנצורים, ולכוחותינו היו 20 הרוגים, פצועים רבים,2 שבויים שהוחזרו מאוחר יותר.


בנוסף נותרו 3 נעדרים מאחור. יהודה כץ, צבי פלדמן וזכריה באומל. לאחר מאמצים גופתו של זכריה באומל הוחזרה לפני כשנה. השניים האחרים, נותרו מאחור וגורלם טרם נודע. ואנחנו לא שוכחים את אלו שנותרו מאחור...


עד כאן להיום! שבת שלום, אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter