פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
הצרעה מאיה - הגרסה הקשוחה


שלום לכולם! והיום אנחנו בפינה חרק-ולוגית, והגיע הזמן לעשות קצת סדר וכבוד. לא אצלינו, אצל המעופפות בשטח. מי מאיתנו לא נתקל בצעקות היסטריות בזמן טיול משפחתי (של אחרים כמובן, לא של המשפחה שלנו;) "יש עליי דבורה אמאאא יש עליי דבורה!".

 אז מה העניין? לא כל חרק מעופף בצבעים שחור וצהוב שמזמזם ויש לו יכולות עקיצה הוא דבורה. וגם לא כל דבורה היא בצבעים שהזכרנו, אבל נשאיר את זה לפעם אחרת ונעסוק כיום בצרעה הגרמנית ש..ובכן, נראית ממש כמו דבורה.


אז המלכה האם ומייסדת הקן, בונה את הקן שלה בצורה מאוד מעניינת. כמו מפעל של איש (או צרעה) אחת. היא אוכלת צמחים., טוחנת אותם בפה, מערבבת עם הרוק שלה, ומוציאה אותו כחומר מליטה לקן שלרוב יהיה בבור באדמה או בסלעים. הבנאית המסורה היא גם אמא מסורה כי כשהיא מטילה את הביצים הרבות בקן, היא דואגת להן אחת אחת עד לבקיעתן, כולל סיפור לפני השינה (לא סגור לגבי החלק האחרון של המשפט). אבל שימו לב, היא לא פראיירית.


כי כשאלו יבקעו ויגדלו, הן מעכשיו יהיו הפועלות של הקן. והמלכה תוכל לשבת על זרי (הדפנה או) החומר שיוצא לה מהפה, בזמן שהן ממשיכות בבניית חדרי הקן, והיא, מטילה ביצים, שהפועלות שלה מעכשיו יהיו אחראיות עליהן. השלב הבא הוא להטיל ביצים של דור ההמשך. הזכרים והמלכות הבאות. שילכו להקים לעצמן ממלכה חדשה.


איך תדעו שמולכן עומדת צרעה ולא דבורה? אל תיקחו את זה כ100% אבל בעיקרון. אתם עושים מנגל בטיול? אז אם הן נדבקות לכן לבשרים של המנגל, הן כנראה צרעות. אגב לא על האנטריקוט תחיה הצרעה לבדה. התפריט שלה מגוון. הגרמנית אוהבת לאכול גם טל-דבש שזה מעין חומר מתקתק שהכנימות - חרק אחר, מפרישות מהגוף שלהן על הצמחים שהן נמצאות עליהן..אבל לפעמים כמו שאנחנו יודעים, טל דבש לא משביע מספיק. ולכן כמו שאוכלים את השניצל עם הצלחת? אז את הטל דבש עם הכנימה עצמה...


ושאלת השאלות. הן עוקצות? כן הן עוקצות. עדיף לא לרקוד איתן או משחקים אחרים שכוללים מגע, כי העקיצה די כואבת (ובשונה מדבורה הן ממשיכות את חייהן באושר ובעושר גם אחרי) וכמו בכל חרק עם ארס, מי שרגיש / אלרגי צריך להיזהר יותר..אז בינתיים תהנו מהיופי שלה, ואלו היו עוד 2 דקות על "מה הדברים המפחידים האלו שאנחנו רואים בשטח ובואו נכיר אותם קצת יותר"..


לילה טוב! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה...

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter