פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
צ'רקסי חבוי, בור שלא מוזכר, וכפר ציורי. לשעבר


ערב טוב לכם:) רבים מהנוסעים בכבישי מרכז רמת הגולן, מכירים את המסגד של חושניה הסמוך לקשת, כמייצג של כפרי הצ'רקסים בגולן. לא רחוק משם, חבוי בלב השטח נמצאים שרידיו המרשימים מאוד של כפר נוסף: צורימן


הכפר שנמצא בצפונו של רכס החזקה-בשנית, חבוי בין בוסתנים ועצים וסמוך מאוד לגבול. תושביו האחרונים (הכוונה מעבר לחזירי הבר שמאכלסים את האיזור כיום:) היו הצ'רקסים.


כבר דיברנו לא מעט על "משיכת" הצרקסים לאיזור על ידי העותמאנים לאחר הטבח הרוסי בצרקסים בקווקז, והטבות מיסים שחולקו למתיישבים הצרקסים שיבואו לחזק את איזור הגולן בנאמנות עותמאנית אל מול שבטי הנוודים שישבו באיזור הספר.


צורימן כמו כפריהם האחרים של הצרקסים, שכמו קפאו בזמן, מאופיין בבתים בנויי אבני בזלת עם קורות בזלת ארוכות ועבות, בשילוב אמצעים מודרנים כמו סורגי מתכת ובטון.


בין חצרות הבתים ניתן למצוא בורות מים, בוסתנים של עצי תות, אגוזי מלך, תאנים וגפנים. הבתים בכפר היו מכוסים ברעפי מרסי שאותם ניתן לראות פזורים בשטח.


כיום רוב בתיו של הכפר הרוסים לאחר שבשנים שלאחר מלחמת ששת הימים, היותם סמוכי גבול איפשרה למחבלים להסתתר בתוכם לקראת פיגועים בשטח הגולן, מה שהביא להפצצתם.
המבנה הבולט ביותר גם אז וגם כיום הוא מסגד הכפר, בו ניתן לראות אבנים משולבות בשימוש משני מהתיישבויות אחרות במקום, בעיקר סביב התקופה הביזנטית.


מיד אחרי שאשלח את הפינה, אקבל הודעות חוזרות, רגע! איך לא הזכרת את בור המים שאליו נכנסים? אז לא הזכרתי אותו (תראו זה הפוך על הפוך) כי על אף סולם החבלים במקום, הבור עמוק, היציאה ממנו קשה וקרה כבר שהסולם נתלש פנימה, ורק לאחרונה חולצו משם מטיילים, כך שלא מומלץ..מה שאני לא יכול להגיד על עצי התות במקום;)
איך מגיעים? שאלה מצוינת. בעיקרון אין כניסה למקום לאור קרבתו לגבול, למעט באישורים מיוחדים...


עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter