פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
סיפורו של בעל החיים עם השם הכי מצחיק באנגלית


שלום לכולם! כולנו מרגישים את הסגר המתהדק ובא, ודווקא עכשיו חשבתי על פינה של אחת החיות שבעיניי מייצגת בצורה הכי חזקה את החופש והמרחבים. והיום אנחנו עם צבי ארצישראלי


אז בואו נתחיל עם הפרט הכי פיקנטרי שיש שאיתו תנצחו כל טריוויה. לצבי הארצישראלי קורים בשם המדעי, תחזיקו חזק: Gazella gazella gazella (כן, כל השלושה).


בשנים האחרונות לשמחתנו, המודעות לשמירה על איזורי המחיה שלהם הולכת וגוברת, וכך כשמצד אחד הבניה והכבישים הולכים ומתרחבים מטבע הדברים, דואגות הרשויות מצד שני לייצר מרחבי מחיה (כדוגמת עמק הצבאים בירושלים) ומסדרונות אקולוגיים (תסתכלו בכביש 6 במנהרות, מעליהן יש מעין גשר מכוסה צמחיה וכך הצבאים ושאר בע"ח עוברים מצד לצד בלי לתפוס טרמפ על פגוש של מכונית נוסעת).


אז מה הצבי אוכל? הצבי משתייך לגמרי לאוכלוסיית הטבעונים, וניזון מכל מיני עשבים ודגניים שנמצאים בשטח. את מה מותר לאכול, ומה אסור, לומד העופר (צבי צעיר) מאימו, ואם הוא גדל ללא אמא, סביר שיאכל גם שאריות זבל ודברים שנקרים בדרכו.


עוד פיקנטריה? יצא לכם לטייל בשטח ולראות המון כדורים שחורים קטנים (סליחה על ההשוואה) שנראים כמו החטיף "קליק"? מרוכזים במקבץ במעגל? ובכן רבותיי, אל תאכלו. אלו הגללים של הצבי, ומעבר לתחושת הגועל הראשונית הם מאוד מעניינים. המקבץ הזה, הוא למעשה "תחנת הרחה". בתחנה כזו, משאיר הזכר ששולט בטריטוריה את הריח שלו, וכל צבי וצביה שעוברים שם, מרחרחים ויודעים לזהות מי הבוס בשטח.


מספרים שהצבי ניחן בזיכרון חזותי מעולה, והוא יודע לזהות גם צבאים ספציפיים, אבל הכי חושב: בני אדם ופעולות שהם עושים. מה זה אומר? שצבי שרגיל לחיות בטריטוריה מסויימת, ידע לזהות את האנשים שבאים איתו במגע בד"כ באותה הטריטוריה (למשל חקלאים שעובדים בשדות סמוכים) ולהתרגל לכך שהם לא פוגעים בו, ומתוך כך גם פחות לברוח, ולעומת זאת, בני אדם שחולפים במקום (מטיילים/כלי רכב) יעירו אצלו את חוש הסכנה ויביאו למנוסתו.


ועוד פרט חשוב: בעוד במדינות מסביבנו הצבי נכחד כמעט לגמרי לאור ציד מסיבי, דווקא אצלינו, האוכלוסיה יציבה ואף הולכת ומתפתחת...כיף לדעת:)
איפה אפשר לצפות על צבאים (בעדינות)? חפשו בשעות הבוקר המוקדמות, או בשעה שלפני השקיעה, במרחבים הפתוחים שבין השטחים העירוניים: עמק הצבאים בירושלים, רמת הגולן, בדיונות של מישור החוף, בשפלת יהודה, בנימין והשומרון ועוד..


עד כאן להיום:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה
מכין אתכם, שממש בימים הקרובים, עם הסגר ההולך וקרב, מכין לכם הרצאה מרתקת..פרטים בהמשך

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter