פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
כהנים מבית שני, מים מרפאים ומעיין קטן
ערב טוב לכולם! והיום בפינה! מקום מקסים ולא מוכר, שיושב בפאתי הכפר הגלילי עיילבון עין עילבון מעל בקעת בית נטופה.


הכפר עילבון ששוכן בגליל העליון, הוא כיום כפר נוצרי בעיקר (וקצת מוסלמי), אך הוא משמר את שמה של התיישבות יהודית עתיקה עוד מימי בית שני. שמו ההסטורי שמוזכר במקורותינו הוא "עיילבו" ולאחר חורבן הבית השני, ומעבר משמרות הכהונה מאיזור ירושלים לגליל, מתואר כי אחת ממשפחות הכהונה התיישבה פה (משמרת "הקוץ"). אבל חוץ מההסטוריה יש לזה גם קשר ישיר לפינה.


חלק מהחוקרים זיהו את השם עיילבו, כגלגול של "עין לבון" שהוא עצמו שיבוש של "עין לבן". אל תתבלבלו עם ירושלים. עין לבן פה הוא כנראה בגלל המים שבעבר היו נראים לבנים לאחר המילוי (חלק מכם בטח מכיר תופעה דומה גם בברזים שלכם בבית). המעיין כמובן לא היה מרכזי רק בתקופה שלאחר בית שני. סביב המאה ה-18-19 עסקו בתפעולו רבות והוא היה מרכז הכפר.


בסמוך אליו, היה מתגורר שומר מטעם מנהיגי הכפר, שמונה במינוי מיוחד, והיה צמוד אליו ביום ובלילה. הוא היה אחראי על חלוקת המים, ושכרו היה נקבע לפי מספר כדי המים שמולאו באותו חודש. כחלק ממאמצי השיפור, נוקה המעיין ושופץ וכמרים שגרו באיזור, מדווחים כי בעקבות כך אף ירדה תחלואת הילדים בכפר.


כיום המעיין שיוצא מתוך נקבה קטנה (ללא אפשרות כניסה, אלא אם אתם בגודל של 20X30 ס"מ) ומתוך מבנה מרשים, ממלא בריכה רדודה (כ30 ס"מ עומק, ובמקומות מסוימים יש בורות קטנים קצת יותר עמוקים) הבריכה עצמה קצת ירקרקה (אצות קלות לניקוי, המים צלולים) אך המים שיוצאים מהנקבה צלולים לגמרי. בסמוך לבריכה הזו, נמצאת בריכה יותר עמוקה, אך גם יותר ירוקה. המעיין ששימש בעבר את תושבי הכפר כמקור המים המרכזי, כיום הוא בעיקר אחלה מקום לעצירה קצרה לשטוף פנים ולשכשך רגליים.


איך מגיעים? https://waze.com/ul/hsvc4vdb1r

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter