פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
ההערינג והמעיין
שלום לכולם! והפינה היום היא פינה שמחה במיוחד על מעיין צפוני שחזר לרשות הציבור (בערך) אחרי כמה שנים שהיה סגור עין נון.


המעיין הוא אחד ממעיינותיה הגדולים של בקעת גינוסר בצפון מערב הכנרת, ושוכן למרגלות המושבה מגדל. עכשיו תחזיקו חזק שלא תלכו לאיבוד עם השמות: המושבה מגדל, משמרת את שמו של ישוב יהודי גדול ומרכזי באיזור מימי בית שני, שקראו לו מגדלא, או טריכיי. מילא מגדלא, אבל מה זה טריכיי? טריכיי בתרגום חופשי הוא המקום שבו היו מגדלים את הדגים המלוחים. שניה, זה לא שהיו מגדלים אותם כדגים מלוחים.. הם היו גדלים כדגים רגילים לגמרי, אבל כמו שאתם מבינים, בסוף ימיהם הם הפכו להערינג.


אבל מה הקשר של כל אלו לעין נון? הו! שאלה מצוינת. נון או נוניא בארמית משמעותו דג. אחד מהשמות הנוספים של הישוב שהיה פה היה גם מגדל נוניא. המגדל של הדגים. הבנתם? בקיצור הכל אותו שם, והגיוני שמי שישב על הכנרת מלאת הדגים התעסק בדברים האלו. כשהוא לא שחה בכנרת. או במעיינות שלצידה.


עוד בתקופה הרומית נבנתה בריכה לקליטת מי המעיין, ולאורך השנים הוא שימש את תושבי האיזור.
תושבי המושבה מגדל היו צורכים את מי השתיה שלהם ממנו, עד שמחקרים של שנות ה-60 של מכון ויצמן הודיעו שהמים אפעס, מה שנקרא "פחות". פחות ראויים לשתיה. או כמו שהוגדרו באותם ימים "רדיואקטיביים" (בכלליות, ואל תתפסו אותי במילה ספציפית לגבי המעיין הזה, מי מעיינות צפון מערב הכנרת, מאופיינים במליחות גבוהה ואחוזי כלור גבוהים (באופן טבעי) במים, ולכן הם גם מוסתים למוביל המלוח, כדי לא להמליח לנו את הכנרת..ואני מניח שהסיבה להפסקת השאיבה באותן שנים היא זו, אם מישהו יודע אחרת מוזמן לשלוח לי). ולכן נחפרה בהמשך באר נוספת לטובת המגדלאים הצמאים.


בשנים האחרונות, מועצת מגדל לקחה בעלות על המעיין וסגרה אותו לכניסת הציבור. היא שינתה את פניו לגמרי, שיפצה אותו והפכה אותו ליותר ממוסד, עם שבילי אספלט, מדשאות וגשרוני עץ. בשנה האחרונה הוא נפתח, אך הוכרז שהכניסה לתושבי חוץ (יעני לא ממגדל) היא בתשלום של 20 ש"ח. נכון לעכשיו, הוחלט לפתוח אותו בחינם לכולם. עם זאת, יש במקום שלט "הרחצה אסורה" (לא יודע לגבי אכיפה). בכל מקרה, רוצו לבקר ותהנו כל עוד אפשר :)


אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter