פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן


מעיין מקסים, מושב עם כינוי מחתרתי, ונחל שמזכיר ימים עברו


שלום לכולם! אחת השאלות שאני מקבל לאורך השנה שוב ושוב ועכשיו מתאימה במיוחד עם היציאה ההדרגתית מהסגר היא "מחפשים מעיין לא רחוק מהמרכז", אז שניה לפני החורף (שאומנם ממש עכשיו מידפק על דלתותינו מדרום) זה זמן מצוין לביקורים אחרונים לעונה ב עין אביאל


עין אביאל הוא אחד משורת נביעות לאורכו של נחל תנינים שעושה את דרכו מאיזור רמות מנשה שנמצא דרומית לכרמל, ונשפך בסופו של דבר לים התיכון באיזור ג'יסר א-זרקא. על הנחל יש עוד הרבה מה לכתוב, ונשאיר זאת לפעם אחרת, אבל אין ספק שהשם שלו מסקרן, ומעיד ככה"נ על הימצאות תנינים בגיזרתו עד לפני כ100 שנים. אגב בעבר שכנה בסמוך אליו עיר בשם "קרוקודילופוליס".


אבל בואו נחזור רגע לעין אביאל. המעיין הוא בעצם מספר מעיינות/נביעות לאורך האפיק הצר של הנחל בעוברו ליד מושב אביאל. במקומות מסוימים כאן, המים מתנקזים לבריכות בעומקים שונים סביב גובה הברך-מותניים (ולפעמים גם יותר) בהתאם לעונות השנה.


דיברנו על תנינים, על נביעות, אבל מאיפה ה"אביאל"? תחזיקו חזק! עד שנות ה80, ועדת השמות הממשלתית החזיקה בגירסה שמושב אביאל הסמוך נקרא על שם דמות מקראית, אביאל בן צרור, שהיה סבו של שאול המלך. אבל בהמשך (ואצל בני המקום כנראה גם לפני כן לאור העובדה שהמושב הוקם ע"י משקי חירות בית"ר) הוא נקרא על שם ישראל אפשטיין. רק רגע. ישראל? אז מאיפה האביאל? מבולבלים? גם אנחנו..אז בואו נעשה סדר:
אביאל היה הכינוי המחתרתי ללוחם האצ"ל - בית"ר ישראל אפשטיין שהיה שליח האירגון באיטליה. הוא נעצר לאחר פגיעה של האצ"ל בשגרירות הבריטית ברומא (בתקופה שהבריטים בארץ התעללו במעפילים שורדי השואה), ובמהלך נסיון בריחה מהכלא, הוא נפצע ובהמשך מת מפצעיו. כינויו המחתרתי "אביאל" הונצח במושב הסמוך...


אלו היו 60 שניות של מים, תנינים ומורשת קרב ברמות מנשה...


איך מגיעים? waze: "עין אביאל" והגעתם דרך השטח. אפשרות אחרת, שחוסכת נסיעה בדרכי עפר: הגעה לכניסה הראשית למושב אביאל (לא לפנות לתוכו) כשאתם מול הפניה לאביאל לחצות את הכביש לשטח העפר שממול. שם תמצאו מספר מקומות לרדת לתוך המים. תהנו:)


עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה
להצטרפות לפינה היומית: 0547728242

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter