חלומות גדולים בסימטה צרה
שלום לכולם! והערב פינה צפתית קסומה ומרגשת בלב העיר העתיקה של צפת סימטת המשיח.


הסימטה שנמצאת סמוך לכיכר המגינים בלב הרובע היהודי העתיק של צפת, זכתה לתואר "הסימטה הצרה ביותר בעולם". ועכשיו אבקש מכם לא לבדוק את זה בספר השיאים של גינס, כי בצפת כמו בצפת רוח וחומר משמשים בעירבוביא...


אבל איך קיבלה הסימטה את שמה? שאלה מצוינת. מספרים שבמאה הקודמת, ממש במרכז הסמטה שכל רוחבה הוא כ50 ס"מ, התגוררה קשישה בשם יוכבד.


ומידי יום הייתה עולה יוכבד במדרגות העצומות (מוזמנים לנסות בעצמכם, בזהירות מירבית) עם שתי כוסות תה, ושתי פרוסות עוגה. ולא בעל ליוכבד ולא אורח לחלוק עימה בכיבוד.


והיו העוברים ושבים שואלים אותה מידי יום, "עבור מי התה והפרוסה השניה?" והייתה עונה להם, זה לכבודו של אדון משיח לכשיגיע. והיו שואלים אותה, ולמה זה יעבור דווקא פה?


והייתה עונה להם יוכבד, את סוף המסלול יעשה המשיח בירושלים, אז ודאי יתחיל אותו בצפונה של ארץ ישראל בעיר הרוח, ואם יבוא מפה, ודאי יבוא דרך העיר העתיקה והרובע היהודי. ואם יבוא ברובע היהודי לא יבוא לראות את הסימטה הצרה בעולם? ודאי יבוא. ולכשיבוא, אחכה לו בכל יום ויום עם תה חם ועוגה לקראת המסע הארוך ירושלימה...


ויוכבד כבר לא שם, והתה והעוגה כבר עבר זמנם, אך מי שיעמוד בסמוך לסימטה, יטה אוזן ויצפה בשקיע, יוכל לשמוע קולות גדולים של חולמים לאורך הדורות, עוברים גם בין סמטאות צרות מאוד..
לילה טוב:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter