ל'ג בעומר בריטי, האפלה נגד מדורות ואיטלקיים מפציצים
שלום לכולם! אין ספק של"ג בעומר השנה, הוא אחד מהל"גים המוזרים שחגגנו אי פעם בשנות התקומה בארץ ישראל. אבל ל"ג בעומר מעניין אחר, התרחש בארץ ב1941, אז נאלצו להעביר את החגיגות מהערב ליום עצמו..למה?


באותם שנים, הנאצים היו בעיצומו של תהליך כיבוש אירופה. הם התקדמו במצרים, וגם סוריה ולבנון היו שייכות לשלטון צרפת של וישי. באנגליה נהרגו עשרות אלפים מה"בליץ" הגרמני, ומטוסי האויב החלו מתקרבים גם לארץ ישראל. מספר פעמים, אף תקפו מטוסים איטלקיים בעיקר, את חיפה ותל אביב, והביאו למאות הרוגים!


הבריטים החלו, כמו בארצות נוספות, להטיל את חובת ה"האפלה". לא להתבלבל עם ה"העפלה" שאותה הבריטים אסרו:). הכוונה היא שעם שקיעת החמה, נדרשו כל בעלי הבתים והחנויות, לכבות את האורות או לחילופין כדי להמשיך את החיים, להשחיר בדרכים מקוריות את החלונות (או לתלות בדים וכו), ואלו שהחזיקו רכבים, נדרשו להסתיר את פנסיהם. הרעיון היה למנוע ממטוסים, לזהות בשעת לילה ריכוזי מגורים אותם יוכלו להפציץ ולגרום לנזק רב.


לאור חובת ההאפלה, גם חגיגות ל"ג בעומר, בהם מדורות רבות הודלקו ברחבי הארץ, וכמובן השיא במירון, נדחו משעות הלילה בהן היו המדורות מטרה ברורה, לשעות היום, אז עלו כ-2500 חוגגים לקבר הרשב"י, ושימו לב, התפללו בין השאר לניצחונה של בריטניה במערכה..כמובן נגד הנאצים..
עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

התמונה באדיבות: ארכיון עיתונות יהודית הסטורית

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter