פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
מה עושה קבר של יהודי ארצישראלי כשר בכנסיה בלב לונדון
שלום לכולם! והיום בפינה אנחנו עם ל על אף שמת כיהודי כשר ולא מומר...איך זה קרה?


אז הסיפור מתחיל דווקא בארץ ישראל. או יותר מדויק במצרים. מצרים של המאה ה-19 הייתה מדינה מבולגנת, עם שלטון מעורבב של האימפריה העותמאנית, שושלת מצרית מקומית, צ'רקסים, בריטים, צרפתים ושאר אירופאיים, כשכל אחד מהם מנסה להשיג כמה שיותר נתחים בצבא בממשלה וגם בתעלת סואץ.


מי שבסופו של דבר התעלה על כולם בשלהי אותה מאה היו הבריטים שמנוכחות מסוימת בתעלת סואץ ומעורבות בממשלה, הגיעו למצב שמצרים הפכה להיות קולוניה בריטית. בתווך הזה, סביב 1882 קם אדם בשם אחמד עוראבי, קצין מצרי שהחליט שנמאס לו מתקרת הזכוכית בצבא, ואסף תחתיו הרבה מצרים לאומנים שרצו את מצרים לעצמם. הבריטים נאבקו בהם בכמה חזיתות אך לא הן מהות העניין בפינה הזו.


משלחת בריטית בראשות חוקר ארץ ישראל וסיני בשם פאלמר, יצאה לסיני בשביל ליצור קשר עם שבטי הבדואים המקומיים, במטרה למנוע מהם להצטרף למרד המצרי, וגם ככה"נ להיעזר בהם ובגמליהם לצרכי הובלת נשק. במסגרת גיוס המשלחת, יצאו עם פאלמר מספר קצינים בריטים, וגם בחור יהודי בשם בכור חסון, ממשפחה יוונית (רודוס) שעלתה ליפו בילדותו, כשהוא תואר כאיש נחמד וחביב, ומצד שני גם מומחה בירי מאקדוח (כך במקור). אליהם התלווה שייח' בדואי כדי לתווך במאמצי הדיבור.


המשלחת יצאה לדרך תוך שהיא תרה את סיני. במפגש, יתכן מתוכנן עם נציגי אחד השבטים הבדואים, ברח השייח' שהתלווה אליהם עם כספי המשלחת, כשהם נותרים מאחור. המפגש הסתיים כשכל חברי המשלחת הבריטית כולל בכור חסון נרצחו ונשארו בשטח. על עצמותיהם הוקם גל אבנים "גל פאלמר".


משלחת בריטית בראשות וורן (החוקר המפורסם שעל שמו שער וורן בירושלים) יצאה לאחר כמה חודשים לחפש אותם, הגיעה גם אל הרוצחים שנידונו למוות בחלקם, וגם אל העצמות. העצמות הועברו לקתדרלת סנט פול בלב לונדון, כשבתוכן גם עצמותיו של חסון... לימים קיבלה אשתו פיצויים מטעם הממשלה הבריטית..ואם למישהו יש עוד פרטים מה קרה עם צאצאיו מוזמן לספר:)


עד כאן להיום! אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter