פטריות או לא להיות


וואי וואי, את הפינה הזו כבר המון זמן רציתי לכתוב, משתי סיבות: א. היא יכולה להציל חיים ב. הנושא מעניין מאוד. איזה נושא אתם שואלים? כמובן: הפטריות שצצות עכשיו לרוב ממש כמו פטריות אחרי הגשם (סטגדיש) - תכף תבינו גם למה זה קורה

.
הפטריה היא סוג של אורגניזם חי (לא צומח, ולא בע"ח), ולמעשה העמוד והכובע שאתם רואים עכשיו מעל פני הקרקע ביערות ובשטחים הפתוחים, הם חלק קטן ועילי של הגוף המכונה פטריה, ומתחת לקרקע נמצאת רשת של אלפי קורים דקיקים (המכונה "תפטיר"), שהיא ענקית כ"כ, עד כדי כך שבשטח בגודל כף רגל, יכולים להיות מתחת לקרקע מאות קילומטרים של הקורים האלו.


הפטריה (התפטיר) ניזונה מרקב אורגני (כל מיני חומרים אורגניים שמתים ונמצאים על הקרקע - צמחים, בעלי חיים ועוד) ואחת הסברות לכך (יש עוד סיבות) שהן צצות מיד אחרי הגשמים, היא שבעצם הגשם "שוטף" את הרקב האורגני מהקרקע, והמזון כבר לא זמין לפטריות.


לשם כך הן מעלות נציגה מעל פני הקרקע (הפטריה המוכרת לנו), כשהיא מלאה בנבגים - כמו אבקנים קטנים. בעזרת חרקים, רוח, ועוד, הנבגים האלו נפוצים לאזורים נוספים, שם יתחילו רשת חדשה של קורים.


אגב קלטו קטע מטורף. באמזונאס, מצאו תופעה של נמלים שמטפסות על גזעי עצים, נועצות את השיניים שלהן בכל הכח, נתקעות ומתות שם. ולא תאמינו. מהראש שלהן צומחת פטריה. מה שהסתבר לאחר מחקר, זה שנבגים מפטריות שמכילות סמי הזיה, ננשמו על ידי הנמלים, וכמו שידרו להם פקודת התאבדות. ההתאבדות של הנמלים הגדילה את איזורי התפוצה של הפטריות, שמגזע העץ יכלו להגיע ולעוף לאיזורים חדשים.


אגב סמי הזיה, ידוע כמובן גם שימוש בפטריות כאלו אצל האדם, והמדע גם ההסטורי וגם של היום, יודע להפיק מהן חומרים חשובים לתרופות. במקביל, חלק מהפטריות, כולל אלו הנמצאות בישראל, מכילות רעלנים שעשויים לגרום לנזקים חמורים (בשימוש חד פעמים) בכבד, בכליות בלב, וגם למוות.


בימים אלו תראו הרבה לקטים שמסתובבים בטבע בחיפוש אחר פטריות. הסכנה בכך היא א. מה שהצגנו. ב. יש פטריות רעילות מאוד שדומות לפטריות מאכל. ג. גם פטריות מאכל עשויות להיות מזיקות בתנאים שונים.


מה המסקנות? א. להתפעל מאחד מהיצורים הכי מדהימים בטבע (מה שסיפרתי זה רק על קצה המזלג). ב. אף פעם לא לקטוף ללא מומחה (אין מה לשאול אותי לגבי זיהוי, אני לא מומחה) שנמצא אתכם פיזית בשטח. רק השבוע נחשפתי לשני מקרים בהם הורעלו אנשים שיצאו ללקט, בגלל זיהוי מוטעה. חפשו מומחים (אמיתיים) והצטרפו אליהם, זה מעניין, מלמד וגם יכול להציל חיים. ג. תהנו מלראות את שפע הפטריות שארץ ישראל מתכסה בהן עכשיו, הן יפהפיות.


יאללה, עכשיו העבירו את זה לחבר שאוהב פטריות על הפיצה, ולזה שאוהב פטריות בטבע אבל בא לכם להשאיר אותו בחיים


עד כאן להיום... ועצה שלי, סופגניות מלאות בריבה הרבה יותר טעימות מפטריות;)אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter