פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


על הכפריים שלימדו את גדול הצבאות לקח


שלום לכולם! זהו סיפורה של משפחה כפרית קטנה, שעסקה במלאכות שונות כל השנה, ופתאום, בסערת הקרב, מצאה עצמה מגלה טקטיקות שגדולי המצביאים עוד ילמדו אותן: 


היה זה הקרב השלישי בין היוונים לחשמונאים. היוונים שבתחילה עוד חשבו שהם יפתרו את ה"בעיה היהודית" בקלות, גילו שמולם עומד כח נחוש. 

כפריים ללא רקע צבאי, אבל חדורי מטרה. לכן לקרב זה הם באו עם כוחות מתוגברים, שהתכוננו לקרב מכריע. מעריכים שבין 20-40 אלף יוונים התכנסו במחנה הסלווקי בצומת אמאוס צומת מרכזי לאורך הדורות המחבר בין צפון הארץ לירושלים, ובין הים במערב לכיוון הרי בנימין.


מולם ישבו כוחותיו של יהודה המכבי במחנה באיזור מצפה (ממזרח למחנה אמאוס, ומצפון לירושלים), בין 3000-6000 מגוייסים. בשעת לילה מאוחרת, יצא כח חלוץ ממחנה היוונים, ובאיגוף מצפון, הגיע למחנה יהודה המכבי, שם דלקו המדורות של השומרים, והכל היה נראה שליו כיאה לשעת לילה מאוחרת. היוונים הסתערו על המחנה, תוך שהם חושבים שהם מפתיעים את המחנה היהודי.


להפתעתם, על אף המדורות והאורות הדולקים, גילו היוונים שהם מסתערים על מחנה ריק! ואז חילחלה אליהם ההבנה. ההבנה שצבא יהודה, אחרי תרגיל הסחה (השארת המדורות במחנה) עשה את אותה הדרך, רק הפוך. הצבא היהודי יצא ממזרח, ואיגף מדרום את המחנה היווני. הוא הגיע אליו בשעת עלות השחר, כשרק חצי מהחיילים נשארו במחנה (השאר יצאו לפשיטה על מחנה יהודה).


בהסתערות ממזרח למערב, כשהשמש בגבם של חיילי יהודה, ובעיניהם של החיילים היוונים, הסתערו חייליו של יהודה על על האויב המופתע והביסו אותם במהירות. אז הם התפנו לטפל בכח הפשיטה היווני, שעשה דרכו חזרה ממחנה יהודה לעבר מחנה האם, וגילה כעת שהמחנה שלו עולה באש. חיילי יהודה זינבו בהם, וכעת הדרך לכיבוש ירושלים הייתה סלולה.. את טקטיקת הקרב, ילמדו אלפי שנים אחרי זה במכללות הצבאיות ברחבי העולם..


כשהגיעו החשמונאים וראו את בית המקדש במצבו, הם החלו לטהרו, ובמהלך הנקיונות חיפשו שמן זית טהור להדליק את המנורה. הכדים שנמצאו היו כולם פתוחים ובחזקת טמאים. למעט פך שמן קטן אחד, שהיה חתום בחותמו של כהן גדול (כמו חותמת שעווה שהיו שמים פעם על מכתבים, וכך יודעים שהם לא נפתחו בדרך) ובקיצור, השאר הסטוריה:)
עד כאן להיום:) חנוכה שמח! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה


להצטרפות לפינה היומית שלחו הודעה ל: 0547728242

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter