פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
מאורת עכברים מלאה זהב?
שלום לכולם! והיום בפינה כפר קטן בגליל העליון, עם הסטוריה גדולה ואולי גם סודית הכפר עכברה.


הכפר שנמצא סמוך לעיר צפת (והיום נחשב גם שכונה שלה) מוזכר עוד בתבליטים שנמצאו באשור (איזור עיראק), ככזה שנכבש יחד עם ערי הגליל היהודיות (או הנפתלאיות ליתר דיוק) ע"י אחד ממלכי אשור (תגלת פלאסר אם אתם מתעקשים).


בטח אתם שואלים על השם המוזר. אז התשובה הסופית היא שלא ברור. אני מציע שאולי את שמו הוא קיבל לאור מצוק הסלע הסמוך - סלע עכברה, שמלא במערות שנראות מרחוק כמו מאורות עכברים.
גם יוסף בן מתיתיהו הכיר את המצוק והמערות.שיכולות לשמש כמסתור ולכן הוא ביצר אותו במסגרת תפקידו כמפקד המרד בגליל בסוף ימי הבית השני כנגד רומא.


גם בימי התלמוד היו במקום חיים יהודיים, ומספר קברי צדיקים ומסורות חז"ל מעידות על כך, לצד עדויות של נוסעים יהודיים על שרידי בית כנסת באיזור.


ע"פ מספר מסורות מימי הביניים, הוטמנו כלי המקדש שהוברחו לפני החורבן, במצוק - "סלע עכברה" מה שיתכן והוביל את נפוליאון בזמן כיבושיו בארץ ישראל להקצות כח לא קטן של חיילים לחיפוש במקום.
מי שמתגוררים כיום בעכברה הם ערביי הכפר קדיתא. לאחר שבמלחמת העצמאות שימש המקום כמוצא לכנופיות מחבלים כנגד צפת, ותושביו הערביים ממאות השנים האחרונות פונו במסגרת כיבוש האיזור, ועם המשך שחרור הגליל הועברו אליו כפריי קדיתא.


אז אם תראו נצנוצים ברחבי המצוק אולי תמצאו שם מטמון עתיק. ואולי זו השמש שעוברת בין החרכים. אולי😊
עד כאן להערב! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter