פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
קמח גרוס בלב הירקון
לילה טוב לכולם❤️ בואו נדבר על זה, תל אביב. אם מזיזים רגע את 106% הלחות, היא אחלה עיר עם לא מעט פינות מקסימות, והפעם אחת מהיפות שבהן שבע טחנות


נחל הירקון, גדול הנחלים בארץ (לא באמת, הוא השני, סתם כי נגדיר את הירדן כנהר ולא כנחל, כי אני אוהב שיאים:) המכונה בערבית עוג'ה, חוצה את תל אביב בדרכו לים התיכון.


במקום בו אנחנו נמצאים, אתר 7 טחנות, שכן בשנים שלפני קום המדינה כפר ערבי בשם ג'רישה, ויש שיגידו ששמו נגזר מהמושג "גריסה" של הקמח. אם נחזור רגע לגודלו וזרימתו, בימים בהם הירקון עוד לא זוהם, הם נוצלו לטובת שימוש באנרגיית המים לטחינת הקמח, ולכן הוקמו במקום לא מעט טחנות (שיצדיקו את שם הכפר).


לאורך השנים נבנו במקום גשרים (את שרידי הרומי אפשר לראות עד היום, וכמובן את הגשר המודרני) וגם סכרים שבעזרתם ניתן היה לווסת את עוצמת זרימת המים.


את השם קיבל המקום לאור העובדה כי במבנה המרכזי של טחנות הקמח במקום, נמצאו 7 זוגות של אבני רכב ושכב שהופעלו על ידי הזרמת המים באמות ייעודיות אל תוך מבנה הטחנה.


בשנים האחרונות שוחזר המבנה ובמקום יש מסבירן קולי, ובעיקר נוף יפה של בריכות נוי, ברווזים ועופות שונים ועוד, אבל נשאיר אותם לעוד פינה.
איך מגיעים? Waze: שבע טחנות
לילה טוב! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter