פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן


בוקר טוב לכולם! אירוע מדהים התרחש ממש ברגעים אלו לפני 53 שנים, כשכל מטוסי התקיפה של מדינת ישראל הצעירה, למעט 12, יצאו לתקוף את שדות התעופה והמטוסים במצריים. ב3 יעפים חוסל חיל האוויר המצרי.


הירדנים שהוזהרו לא להכנס למלחמה פן יבולע להם, סונוורו משקריו של נאצר נשיא מצרים בנוגע לנצחונותיו המזהירים, ופתחו בהתקפה כוללת מהשפלה ועד הצפון, ולרוחבה של ירושלים.
גם עיראק וסוריה לא טמנו ידם בצלחת, והחלו לשלוח כוחות ומטוסים לעבר ישראל. עד השעה 12:30, חוסל מערך הקרב האווירי של ירדן, הושמדו למעלה מ60 מטוסים סוריים ושדה תעופה עיראקי.


בישראל במקביל, הופעלה אזעקה, ודווח על קרבות קשים נגד מצרים, בעוד צה"ל כותש את טורי השריון והג'יפים המצריים, במטרה ליצור מצג שווא שהותקפנו ראשונים.


רדיו "קול הרעם מקהיר" רדיו תעמולה של השלטון המצרי ששידר בעברית (עילגת ונלעגת:) דיווח על "תבוסה ישראלית בכל החזיתיות" ועל מטוסים מצריים שמפציצים את ערי ישראל, וכוחותיהם שעוד כמה שעות בדרך לתל אביב. אזרחי ישראל שמעו את הדיווחים הללו, יחד עם דיווחי תחנות הרדיו הישראליות שדיווחו על קרבות קשים, ולא ידעו שאוגדתו של טליק, ישראל טל, שועטת במרחבי סיני בכיבוש מהיר והיסטרי (וכמובן גם אוגדתו של שרון בגזרה שלה)


כיבושו של טליק, שבעקבותיו חטיבה 55 של הצנחנים, לעצבונה מגלה שאין לה במה לעזור בסיני כמו שיועדה מלכתחילה, ובטוחים שהמלחמה נגמרה בלי שהשתתפו. יומיים לאחר מכן, הם יעשו הסטוריה בירושלים יחד עם החטיבה הירושלמית.


לא כל טייסינו חזרו בשלום מ"מבצע מוקד". ביום הראשון, לצד מטוסים נוספים שנפלו, התרחש גם סיפורו הלא מוכר של יורם הרפז, טייס צהל, שהיה בדרכו לתקיפה שלישית במצרים. בדרך לתקיפה, לאור הצטרפותה של ירדן, נקראה רביעיית המטוסים בה היה שותף לתקוף במפראק בירדן.
במהלך התקיפה, כנראה נפצע ונפגע מטוסו. הוא משך לכיוון ישראל, וככל הנראה איבד את מערכת הקשר ואת יכולות הניווט. הוא נכנס לשטח האווירי של הכור בדימונה, בעוד ישראל ברלב שהיה במטוס הסמוך אליו, מנסה לסמן לו ובמקביל לעדכן במערכת הקשר.
ריבוי הדיווחים במערך הקשר, והבהלה מנסיונות תקיפה ערביים את הכור, הביא לכך שטילי הוק שוגרו ממערכת ההגנה של הכור, והביאו להפלתו של יורם הרפז. חצי שנה לאחר מכן נמצאו שרידי גופתו והוא הובא למנוחת עולמים.


מלחמת ששת הימים, מלחמת הניצחון נקנתה בדמם של מיטב בחורינו, ולצד סיפורי הניצחון הגדולים, נביא גם את סיפורם.
בימים הקרובים נעלה פה מספר סיפורים מוכרים ופחות. מוזמנים לשתף לחברים, לעקוב, וגם להציץ בדף הפייסבוק שלי שם מעלה סיפורי גבורה לא מוכרים נוספים, על המופלאים שעשו את המלחמה המופלאה הזו.
אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter