פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


בין לוט וסדום לבין הקמת המדינה


שלום לכולם! לפני הפינה הזו, מומלץ לקחת כוס מים קרים, כי אנחנו בפינה שקשורה לאחד מהאיזורים החמים ביותר בארץ, והאירוע המדובר קורה ממש בימים אלו לפני 73 שנים, והוא מהווה עוד נדבך בבניית המדינה היהודית שכבר קמה. מה האירוע אתם שואלים? סביר שאם הייתי אומר לכם "מבצע חירם" או "מבצע עובדה" הייתם מכירים יותר. אבל אני רוצה לספר לכם דווקא על מבצע לוט שמטרתו הייתה לשחרר את איזור סדום ומזרח הנגב.


עכשיו אתם בטח אומרים לעצמכם, רק השבת קראנו שסדום ועמורה נהפכו וכו'. אז מי צריך לשחרר אותן? בדיוק בשביל זה אנחנו פה:


בסדום- בדרומו של ים המלח, שכן בשנים שקדמו להקמת המדינה, ישוב שהמתגוררים בו עבדו בעיקר סביב העבודה במפעלי ים המלח (ואביא את סיפורו בפינה נפרדת). לצידם ישב גם כח הגנה קטן, ואל כל אלו צורפו מפוני צפון ים המלח (בית הערבה, עובדי המפעלים שהיו בצפון הימה ועוד).


עם קום מדינת ישראל, נותקה הגישה לישוב, ולמעשה הוא היה רחוק מכל ישוב אחר, ללא אפשרות להעביר אליו אספקה בדרך היבשה או הים, ומה שנותר הוא להצניח להם מזון, אספקת נשק ואספקה רפואית דרך האוויר. כולנו יודעים שבידוד זה לא נעים, עכשיו תחשבו על החבר'ה האלו שהיו מבודדים חצי שנה, בחום הזה.

לאחר סיומו של מבצע יואב, וכיבוש באר שבע, היה למעשה האיזור מדרוםומזרח לבאר שבע, מנותק מכוחות צבאיים, למעט כוחות ירדניים שנעו מידי פעם בגיזרה, ובחלקים מסוימים, בעיקר באיזור של הגבול המזרחי כיום, מיקשו אותה, כדי למנוע מכוחות צה"ל להמשיך פנימה לעבר ירדן.


כוחות הגדודים השביעי והתשיעי של חטיבת הנגב בפלמ"ח החלו את "מבצע לוט" כשהם עושים דרכם מבאר שבע לעבר מבנה המשטרה בממשית (כורנוב כפי שנקראה באותה עת) הסמוכה לדימונה, ובהמשך הגיעו לאיזור חצבה, שם כבשו את מבנה המשטרה המקומי ("עין חוסוב" באותה עת). לאחר מכן ירדו צפון מזרחה לעבר הישוב בסדום. המפגש בין הכוחות הנצורים מזה חצי שנה בחום היוקד של ים המלח, לבין הכוחות המשחררים שהביאו עימם את בשורת המדינה ההולכת ומתרחבת היה מרגש, ואולי המשפט הכי נכון פה הוא "מים צוננים על נפש עייפה".


את הרוח וחזון המבצע אפשר להרגיש בפקודת היום שפורסמה לכוחות המשתתפים במבצע: "היום מעבירה החטיבה את גבול מדינת ישראל מאה קילומטרים דרומה. היום נשחרר את סדום ממצור והסגר. היום יסופח בפועל ים-המלח למדינת ישראל! כל מקום בו נדרוך ובו ניאחז - לנו הוא!". המבצע הצליח, חלקים נוספים בנגב שוחררו, אנשי סדום חוברו למדינת ישראל, והקרקע הוכנה למבצע עובדה ולכיבוש אילת.


עד כאן להיום, אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה
להצטרפות לפינה היומית בנושא הכרת הארץ, מורשת ועוד: 0547728242

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter