פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
ליל המטוסים - 75 שנים לאחת הפעולות הנועזות ביותר בימי טרום קום המדינה - השבוע לפני - מוזמנים להעביר שכולם יכירו

אם הם רק היו יודעים. אם הבריטים רק היו יודעים מה מסתתר בתוך המשאית ה"תמימה" הזו, הם כנראה היו מתעוררים לפני כן. אם הם היו יודעים על עשרות הלוחמים המסתתרים מעבר לכיסוי הברזנט, כנראה שהם היו יוצאים להגן על שדה התעופה שלהם בסירקין - פתח תקווה. אבל הם לא ידעו. כשהם התעוררו, זה כבר היה מאוחר מידי.


כי באותו זמן, כח הפשיטה של הלח"י, יחד עם החבלנים, כבר חתך את הגדר של בסיס חיל האוויר הבריטי, והסתער פנימה. אל המטוסים הוצמדו מטעני נפץ. כשהפיצוץ החריד את המחנה, החלו הבריטים לצאת מבתי המגורים, אך אש הלוחמים ריתקה אותם, עד שכל הכח נסוג. התוצאה הייתה: 6 מטוסים בריטים מושמדים.


הייתה זו עוד פעולה של תנועת המרי העברי, הפעם, בהובלת הלח"י והאצ"ל. הכעס הגדול על הבוגדנות הבריטית וחוסר המוסריות לאחר השואה, הוביל להחלטה להכאיב להם בכיס, וביוקרתה של האימפריה.
כשאנשי חיל האוויר המלכותי בשדה התעופה בלוד, שמעו את הפיצוצים מכיוון מחנה סרקין, הם הגבירו את עירנותם. אך רוב החיילים שהו באותה עת במועדון הבסיס ונהנו מסרט. אנשי האצ"ל התלבטו האם לבטל את הפעולה בין השאר לאור הבוץ שהקשה על התנועה. אבל המבצע היה חשוב מידי.


לפתע, יד עלומה גרמה לפיצוץ בשנאי החשמל המקומי, והחשמל ברוב הבסיס נפל. בחסות החשכה, התקדמו אנשי האצ"ל לעבר המטוסים. המטענים הוצמדו, והחיילים הרבים שיצאו ממועדון הקולנוע כדי לחבור לנשק שלהם, מצאו עצמם תחת אש כבדה. הסרט היחיד שהם ראו באותו ערב, היו 11 מטוסים נוספים שלהם שהושמדו.


גם בש.ת קסטינה, הושמדו 12 מטוסים. היה זה המקום היחיד בו נפל אחד מלוחמנו, עזרא עג'מי. תנועת המרי העברי הוכיחה לבריטים שוב, שהישוב לא ישתוק על המשך ההתעללות בפליטי השואה, וביושבי הארץ, והיוקרה הבריטית נפגעה כהוגן. הפגיעה במטוסים דווקא, נעשתה לאור השתתפותם ב"ציד" המעפילים לאורך חופי ישראל...


ליל המטוסים / ליל שדות התעופה - 75 שנים...יש לכם חבר שעוד לא שמע על המבצע הזה? העבירו לו את הפינה, שלא ימצא את עצמו בלב שדה תעופה בריטי באמצע לילה חורפי;)


עד כאן להערב! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.


להצטרפות לפינה היומית בנושא הכרת הארץ, דמויות מופת, מורשת ועוד: https://chat.whatsapp.com/Kv5Ze2sSLAb1ZLH3Yb2TE0

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter