פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
רב, סוחר ועולה יוצאים מהחומות
ערב טוב לכולם! והיום בפינה, משפחה ועליית המונים לא מוכרות מספיק. מי שעוקב אחריי פה כבר יודע שהמושג "עליה ראשונה" שהחלה בשנת 1882 כפי שמקובל להגדיר, הוא לא מדויק בלשון המעטה ולפניה כבר הגיעו לא מעט עליות. אחת מהן, הייתה עליה של כ100 יהודים ממרוקו בראשותו של הסוחר הרב אהרון מויאל.


תחילה הגיעו העולים לעיר עכו ומצאו מנוח לכף רגלם אחרי תנודות הים לתקופה קצרה. חלומם היה להקים ככה"נ ישוב ציוני משלהם בארץ ישראל. מעכו הם התגלגלו לחיפה לעוד תקופה קצרה, שם ככה"נ הבינו שחלום הישוב העצמאי כנראה פחות ריאלי (היה זה בשנת 1852. ההתיישבות מחוץ ל4 ערי הקודש עוד לא נראתה כ"כ באופק). לעומת זאת, העיר יפו והנמל לצידה, עשויים להיות מקום הולם להתיישבותם, ולכן הם החליטו על רילוקיישן ליפו.


המושג "היציאה מהחומות" מוכר לנו לרוב בהקשר הירושלמי, אך גם בעיר יפו שהייתה עיר צפופה ודחוקה, התגלו חלוצים שעשו את הצעד אל מעבר לחומה, ור' אהרון היה ככה"נ הראשון שבנה את ביתו מחוץ לחומות, כשהבית עצמו נבנה מאבני חומת יפו המתפרקת (רשות העתיקות עוד לא הייתה רלוונטית;)


לצד המגורים, פעלו בבית תלמוד תורה, מקווה, ומוסד הכנסת אורחים לעולי מרוקו נוספים שהגיעו לארץ, בצעדיהם הראשונים, תוך שמשפחת מויאל זוכרת את החסד שעשו עימם בהגיעם לעכו. לצד הבית פעל ר' אהרון ורכש פרדסים וכרמים רבים.


איך ר' אהרון קשור להקמת מגדל השעון ביפו? מה הקשר לתה ויסוצקי ואיזה ציון דרך הסטורי בקונסוליה הספרדית, כל זאת בפינה הבאה:)
עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter