פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


בין פעולת תגמול בדרום לישוב פורח בגולן


כמעט שבת שלום לכולם! השבוע מלאו 54 שנים לאחת מפעולות התגמול הגדולות שביצעה מדינת ישראל פעולת סמוע - מבצע מגרסה


הימים היו ימי 1966 וגורמים חבלניים חדרו לישראל מגבולות ירדן ומצרים וביצעו פעולות חבלה. הסאה לאט לאט הוגדשה והשיא היה כאשר מוקש שהונח באיזור חברון על ידי מחבלים שהגיעו מכיוון סמוע (שבהר חברון) ובזמן שסיור צה"לי עבר עליו, 3 מחיילנו נהרגו.


המבצע נועד להשאיר מזכרת כואבת לקיני הטרור כדי לגרום להם לשקול שוב לגבי פעולת חבלה נוספת. כוחות שריון, צנחנים וסיירת מטכל יצאו לפוצץ עשרות בתים בכפר, תוך שפעולה זו הוכתרה בהצלחה.


אך בשונה מהתחזיות המוקדמות שהפעולה תסתיים בעימות מקומי, מצאו עצמם חיילנו מול צבא ירדן שחש לעזרת תושבי הכפר.


הקרב התנהל על הקרקע ובמקביל באוויר כאשר מטוסי האויב ערכו קרב אוויר מול מטוסים ישראלים שליוו את הפעולה.


תוצאות הפעולה והקרב היו עשרות רבות של בתים שפוצצו כפי התכנית המקורית, עשרות רבות של חיילים ירדנים שנהרגו ונפצעו, ומטוס ירדני אחד שהופל.


אך בקרב כוחותינו נפל מפקד גדוד 202 של הצנחנים סא"ל יואב שחם ברנשטיין, בוגר פעולות תגמול רבות, אשר צנח גם בקרב המתלה במבצע קדש.


סביב הפעולה ותוצאותיה היו הרבה דיונים והיא פגעה ביוקרתו של הצבא הירדני, והיא ככל הנראה הייתה אחד הזרזים למלחמת ששת הימים. אותה מלחמה במהלכה שוחררה רמת הגולן.


מה הקשר לרמת הגולן? חייליו של יואב עלו בשנה שלאחר המלחמה לדרום רמת הגולן והקימו ישוב לזכרו של מפקדם הנערץ - גבעת יואב, וכך סגרו מעגל והנצחה חיה לזכרו של המפקד שנפל על הגנת ההתיישבות בארץ...
שבת שלום❤️אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה

להצטרפות לפינה היומית: שלחו הודעה ל0547728242

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter