פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
(+קישור לתכנית בה השתתפתי בסוף הפינה)


שמורה ישראלית בעומק סוריה


שלום לכולם! לאחר שעסקנו במלחמת יום הכיפורים בעניינים שונים, ראוי גם להזכיר את אחד מהישגי המלחמה: כיבוש המובלעת הסורית


לאחר שימי הלחימה הראשונים בחזית רמת הגולן היו ימים שבהם עסקו כוחותינו בבלימת הכוחות הסורים השוטפים את מרחבי דרום הגולן ומנסים לפרוץ גם את צפונו, החלו לאחר כ5 ימים להפוך את הקערה ולהעביר את המלחמה לתוך שטח סוריה.


שתי אוגדות עסקו בלחימה (36 בפיקוד רפאל איתן ו210 בפיקוד דן לנר) והחלו לכבוש שטחים מצפון לפתחת קונייטרה (איזור עמק הבכא) ולמרגלות החרמון כשהם מתקדמות לכיוון כללי דמשק (ואכן הגיעו עד 40 ק"מ משם ונעצרו. רק תדמיינו "אם", את הטנקים עומדים מול בניין המטכ"ל בדמשק)
הכניסה של הכוחות הייתה מלווה בהתקפות קשות מצד חיל האוויר הסורי שיצא ללמעלה מ100 גיחות תקיפה לעבר כוחותינו, ואליהם הצטרפו גם כוחות עיראקיים, אשר בשונה מהכוחות הסורים שהיו מוכים וחבולים, הגיעו למערכה כשהם רעננים ונכונים אלי קרב.


הקרבות היו קשים, אך בסופו של דבר הצליחו להסיג את הכוחות העיראקים, עם כי ההתקדמות בתוך שטח סוריה נבלמה.


בסופו של דבר עם הפסקת האש, שלטה ישראל במובלעת בשטח של כ400 קמ"ר בתוך שטח סוריה. על אף שהפסקת האש בגזרה המצרית החזיקה יחסית לאחר כמה ימים, בגזרה הסורית החלו הסורים במלחמת התשה יומיומית כנגד כוחותינו במובלעת וכנגד אזרחים במטרה לגרום לישראל לסגת מהמובלעת שאיימה על דמשק.


כשנה לאחר המלחמה, חתמו סוריה וישראל על הסכם שנקרא "הסכם הפרדת הכוחות" במסגרתו פינתה ישראל את כל כוחותיה מהמובלעת אך לא רק. גם את העיר קונייטרה, שנכבשה על ידינו בששת הימים, העבירה ישראל לסורים יחד עם המובלעת (מה שהוליד את ההפגנה הגדולה שהפכה להיות מושב קשת בהמשך, אבל זה לפעם אחרת) ובעצם העבירה את קו הגבול מערבה, לתוך הגולן הישראלי..


עד כאן להיום:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה


לצפיה בתכנית על התיירות בצפת בה השתתפתי: https://boti.bot/SmOdNaHu71B

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter