פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
בין מעיין מקסים למשחק ממלוכי
שלום לכולם! עם הריח של קצת שחרור שיש באוויר (כמובן הכל בכפוף להנחיות משרד הבריאות, ט.ל.ח נגעתי בירוק חי) משחרר פינה על אחד המעיינות האהובים: הג'וחדר - עין אורחה.


הוא אחד המעיינות היפים והכיפים בגולן, והמים זורמים בו כרגע בצורה חזקה כך שגם המים מתחלפים מהר. מי המעיין נקווים לבריכה, ככה"נ בריכת קצינים מימי שבתו של הצבא הסורי בגזרה, כשהבריכות מהוות פינוק לחיילים.


החוקר צבי אילן מעלה אפשרות לגבי שמה המוזר של הבריכה, ומציע שזה שיבוש של ג'וחנדר - כינוי שניתן בתקופה הממלוכית לבעלי תפקידים רמים בחצר ומשמעותו "נושא מקלות הפולו" (משחק הפולו, הממלוכים היו חזקים בסוסים).


ממש בסמוך נמצא גם חאן בשם ג'וחדר, שמשמר התיישבות עתיקה כנראה בסביבתו ועיקרו גם מהתקופה הממלוכית.


בכניסה לשביל הגישה נמצאת אנדרטת גדוד סופה - 53 (חט 188) שהיו אחד מהגדודים הסדירים שחטפו את מלוא האש בימי מלחמת יום הכיפורים, ובלמו בגופם את פריצת הסורים לכניסה לעומק הארץ. המיקום בכניסה למעיין מכיוון שבאיזור היה חלק מרכזי בלחימה שלהם, והוא סמלי עבורנו כמו אומר לנו, דע בזכות מי אתה יכול לטבול בנחת ברמה...
איך להגיע? בוויז: עין אורחה.


דגשים: שביל הגישה כרגע קצת מוצף במים זורמים כך שיש כ200 מטר הליכה. המים עמוקים. השטחים הסמוכים המגודרים הם שטחי מוקשים בחלקם.המים עמוקים לילדים קטנים. הרחצה באחריות המתרחץ
עד כאן להיום:) בתקווה שנוכל כבר לצאת לטבע בחופשיות,אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter