פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן .
המלון החם ביותר בצפון חלק א'


אז זו לא פרסומת למלון אלא דווקא מאפיין גיאוגרפי שלו, והמלון הוא מלון מרפא שבאחורי חמת גדר שפעל משנות ה40 עד שנות ה60 וזהו סיפורו:
בשנות ה20 של המאה הקודמת, איש עסקים ערבי בשם נדיף ביה, קיבל מהבריטים את הזכיון להפעלת המרחצאות לאור סיוע מודיעני שהעניק להם במלחמת העולם הראשונה נגד הטורקים.
בסוף שנות ה20, איש עסקים יהודים בשם זאב ספיר שהיה אף הוא בעל זכיון מהבריטים, לאספקת אוכל לצבא הבריטי דרך נמל חיפה, הגיע בזכות קשריו לבקר במקום. הפוטנציאל העסקי, והאמינות שראה בנדיף ביה, הביאו אותו בתחילת שנות ה40 להשקיע 24k ליש"ט (באותו זמן כל לישט=5 דולר) בהקמת מלון, עם 65 יחידות אירוח בבניין ובבקתות קטנות סמוכות.
האורחים הראשונים היו ערביי האיזור וסורים שהגיעו בעזרת הרכבת מדרעא, אבל שימו לב, ספיר דאג להכשר מטעם רבנות טבריה, מה שמשך אליו גםץ יהודים שומרי מצוות מטבריה.
וכך בכל יום, הגיעו לאחד מהמקומות החמים ביותר בגיזרה 3 אוטובוסים מטבריה, עוד 3 מנצרת וקווי רכבת מסוריה.
המלון והמרחצאות הלכו ופרחו, והגיעו לשיאם. אך דווקא ב1947 לאחר החלטת החלוקה, האידילה נהרסה. המצב בין היהודים והערבים בארץ הלך והתחמם, עד שבאחד הימים ביקש נדיף מספיר לפנות בדחיפות את כל האורחים היהודים מהמלון מחשש שיפגעו. אוטובוס הובא במיוחד מצמח ופינה אותם.


ספיר ומלצר יהודי נשארו במקום. מה קרה להם? מה קרה למלון? מי היהודי שביקר בו כשהסורים שלטו במקום? כל זאת ועוד בפינה הבאה בחלק ב', הישארו עימנו ובמתח;)


עד כאן להלילה! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter