פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
"אבן מקיר תזעק" - או מרצפה במקרה שלנו..אבנים מספרות בכלא עכו
ערב טוב לכולם! והיום הפינה על דרישת שלום מהעבר במקום נסתר. כנראה שרובינו ביקרנו בעבר במוזיאון/כלא אסירי המחתרות בעיר עכו. פגשנו את תאו של ז'בוטינסקי, חדר עולי הגרדום וחדרי האסירים. לא רבים יודעים שבמוזיאון קיים אגף נסתר בקומת הגג שסגור למבקרים..והאוצר האמיתי שנמצא על הגג (חוץ מהנוף המדהים) הוא כתובות שהשאירו אסירי מחתרות יהודיים בזמן ההפסקה שהוקצתה להם על הגג. אשתדל להביא כאן בקרוב כמה מהן..


אחת מהכתובות נחרטה ע"י "קבוצת ה-10" מגינוסר, ושמות החברים מצויינים ליד שם הקבוצה. הסיפור קרה אי שם בסוף שנות -30 של המאה שעברה. בבקעת גינוסר שכנו בסמיכות שני ישובים. הכפר הערבי "אבו שושה" ולידו קיבוץ גינוסר. מטבעה של אותה תקופה החלו מאבקים על השליטה בשטחים הסמוכים וכמובן גם על מקורות המים הזמינים.


באחד הימים, ירדו חברי גינוסר לעבד את השדות הסמוכים. אליהם התלוו חברי פלוגת ה"נודדת" - המשמר הנע. היו אלו מחלקות קטנות של חיילים יהודיים שהוקמו תחת חסות בריטית בימי מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. תוך כדי עבודות השדה של חברי גינוסר, החלה התקפה מצד תושבי אבו שושה שגנבו רובה של אחד מהנוטרים. במהלך המרדף הרגו הנוטרים את מוכתר הכפר.


בתגובה, כיאה לבריטים, נעצרו 5 מהשומרים ועוד 5 מבני הקיבוץ. המשפט שנמשך כשלושה חודשים חרץ את דין היהודים לתקופות של בין 5 ל-20 שנה (!) בכלא. במהלך המעצר שהו החברים בכלא עכו, ובזמן אחת מההפסקות לשאיפת אוויר צח על גג בית הכלא, השאירו את רישומם חקוק ברצפת האבן, כפי שתוכלו לראות בתמונה שצילמתי.."אבן מרצפה תזעק"..כמה חודשים לאחר מכן, במסגרת סולחה עם תושבי הכפר, הומתק גם עונשם של החברים וקוצר...


עד כאן להערב! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה..

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter