כ"ג אדר - 46 שנים לפיגוע במלון סבוי


על כוכבה לוי, שמעתם? יאללה, הגיע הזמן שכולנו נשמע


כוכבה לוי. זה היה שמה של גיבורת האירוע. היא לא הייתה לוחמת בסיירת מטכ"ל, וגם לא לוחמת גולני. היא הייתה נופשת תמימה אשר נחטפה ע"י חוליית המחבלים שהשתלטה על מלון "סבוי", היום לפני 46 שנים
המחבלים שהגיעו בסירות מלבנון ועד לחופי תל אביב, תכננו בכלל להשתלט על בית האופרה, או על קולנוע מקומי. שוטרים שזיהו אותה ביציאה מהחוף ופתחו לעברם באש, גרמו להם לשנות את התכניות, ולהשתלט על מלון קטן בשם "סבוי" שהיה קרוב.


הדרישות היו שחרור מחבלים מהכלא הישראלי והעברתם לסוריה. במהלך לילה שלם, בו התכנסו כוחות מו"מ וכוחות סיירת מטכ"ל, הייתה זו כוכבה, דוברת הערבית היחידה מבין בני הערובה, שהתנדבה לתווך בין הצדדים.
המדהים הוא שעל פי דבריה, היא ספגה ערבית מתוכניות רדיו שנשמעו בביתה, אך מעולם עד לרגע זה, לא השתמשה בה.


בקור רוח, היא העבירה את המידע מבפנים החוצה, ומהחוץ אל הפנים, תוך שהיא מעבירה אל כוחותינו, ללא ידיעת המחבלים, מידע ערכי על מיקומם של המחבלים ובני הערובה.


כאשר שוחרר בן ערובה פצוע באישור המחבלים, סחבה אותו כוכבה החוצה אל כוחותינו, ולרגע הייתה חופשיה, ויכלה לרוץ אל כוחותנו. אך רגשי האחריות שלה, החזירו אותה פנימה אל המלון ואל בני הערובה האחרים.
בשעה 5:15 לפנות בוקר, פרצו כוחותינו אל פנים המלון. במהלך ההשתלטות, נרצחו ע"י המחבלים, 8 מבני הערובה, ועוד 3 לוחמים (אל"מ עוזי יאירי, איתמר בן דוד ומשה דויטשמן). כוכבה ו4 בני ערובה נוספים חולצו בשלום. בקרב המחבלים חוסלו 7, ואחד נלקח למאסר.
על כוכבה אמר אחד הלוחמים שהשתתפו בפריצה, שהיא הייתה צריכה להדליק משואה...


גיבור נוסף היה מושיקו דויטשמן, חייל גולני, שהיה בכלל בחופשה באותו זמן, אך גר בסמוך. מיד כששמע את היריות הראשונות (המחבלים ירו בפקיד המלון בכניסה) לקח את הנשק שלו והסתער לעבר מקור האש. הוא החל בחילופי אש, עד שנפגע, נפצע ובהמשך נפטר מפצעיו, וקיבל את עיטור המופת...


הפיגוע נצרב עמוק בתודעה הישראלית, אך בזכות כל הלוחמים והאנשים שהוזכרו פה, נמנע נזק הרבה יותר גדול...46 שנים למלון סבוי
אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter