פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


"במקום להפציץ את הנשק המיוחד של המצרים כמו שאנחנו רגילים, למה שלא נביא אותו לארץ פשוט?". קורטוב תעוזה, קורטוב חוצפה, והרבה אומץ (ויש שיגידו סייעתא דשמיא תרתי משמע, תכף תבינו;). זה היה הלך המחשבה היצירתי שהוביל את צה"ל לאחד ממבצעי הפשיטה הנועזים והיצירתיים שנודעו בגזרה המצרית, ממש לפני 51 שנים. מבצע תרנגול 53


הימים היו ימי מלחמת ההתשה. שנתיים לאחר מלחמת ששת הימים, הכריזו המצרים על פתיחתה של מלחמת התשה בגזרת תעלת סואץ. ההפגזות היו בלתי פוסקות, ובזמן שברחבי הארץ החיים התנהלו כשגרתם, נהרגו בתעלה חיילים בכל שבוע. מטוסי צה"ל וכוחות נוספים, יצאו מידי פעם לתקיפות בשטח מצרים.


המצרים מצידם, החזיק בטכנולוגיות רוסיות מתקדמות, ובהם מכ"מים (מגלה כיוון ומרחק) שגילו את מטוסינו באוויר והכווינו נגדם אש נ"מ יעילה. חודשיים לפני מבצע תרנגול 53, יצאה ישראל להפציץ מכ"מ מתקדם, אך הסתבר שגם לאחר מכן, המשיכו המצרים לזהות את כוחותינו בצורה יעילה. מה שהבהיר שבשטח עדיין נמצא מכ"ם בעייתי.


גיחות צילום הצליחו לאתר את המכ"ם באיזור חבוי בחלק המערבי של מפרץ סואץ. מכאן החל המח הישראלי ברקימת תכנית יצירתית להפליא. אם עד עכשיו היינו עסוקים בלהפיץ אמצעי לחימה מצריים. הפעם פשוט נביא את המכ"ם אלינו לארץ, כך נוכל גם להכיר את הטכנולוגיה על פיה הוא עובד. רק שיש בעיה קטנה. כל אחד משני הקרונות מהם מורכב המכ"ם, שוקל כמה טונות. אל דאגה, נסתדר.


הסתדרו: כח צנחנים הגיע למקום בעומק השטח המצרי בסיוע שלושה מסוקים, הכח ירד והחל את דרכו בזחילה לעבר קרונות המכ"מ. בחסות רעש הגנרטורים של המכ"מ, הצליחו הלוחמים לזחול ממש עד הקרונות עצמם, ורק אז נחשפו לעיני המצרים ההמומים, שלא הבינו מאיפה צצו להם עשרות צנחנים בלב המדבר.
ניטרול מהיר של השומרים המצרים, והחלו יחד עם צוות טכני, בטיפול במכ"מ לקראת העמסה.
אבל כמו שאתם מבינים, קצת בעייתי לפרק ולסחוב את הקרונות בתיקים. ולצורך זה, הגיחו שני מסוקי יסעור. אל אחד מהם חובר קרון (יעני תלוי באוויר) במשקל של למעלה מ4 טון. אל השני קרון של 2 טון (בלבד;).
המסוקים החלו את דרכם לעבר הארץ, כשבראשון התגלו תקלות שהיו עשויות לרסק אותו. לאור חשיבות המשימה, החליט הטייס שלא לנחות, ולהמשיך עד חוף המבטחים הישראלי הקרוב ביותר למרות הסכנה.
המסוק השני הצליח להגיע לנקודת היעד, וכל כוחותינו שבו הביתה בשלום. הם והרכש החדש של מדינת ישראל שעוד ישרת אותנו (וגם את ארה"ב) רבות בהבנת הטכנולוגיה הסובייטית.


מדינת ישראל לימדה את העולם בכלל ואת מצרים בפרט עוד שיעור בתעוזה ישראלית..


העבירו לחבר שעוד לא שמע על מבצע תרנגול 53, שלא ירגיש לבד;)
עד כאן להיום:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter