פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
ושבו בנים לגבולם - יונתן פולארד


"מעדיף אני להעלות רקב בכלא, מאשר לשבת שבעה על על ישראלים רבים". את המשפט הזה אמר יונתן פולארד, האיש שחיי ישראלים רבים נזקפים לזכותו. בבוקר הזה, הלב גואה משמחה והתרגשות על עלייתו ארצה של יונתן


הכל התחיל אי שם בשנות ה-80. יונתן שגדל בארה"ב, עם רגשות חמים לציונות וליהדות, התגייס בהמשך למודיעין של הצי האמריקאי. במהלך עבודתו, נחשף יונתן לחומרים מודיעיניים שקשורים ישירות לביטחונה של מדינת ישראל, בנוגע לתכניות חבלה כנגד יעדים ישראליים, ותכניות לפיתוח נשק השמדה המונית.
ע"פ ההסכמים בין ישראל לארה"ב, הייתה האחרונה מחוייבת להעביר את המידע לישראל. יונתן שניסה ללחוץ על מפקדיו להעביר את המידע, והבין שהדבר לא יקרה, החליט ליצור קשר בעצמו עם גורמים ישראליים, אשר את שמותיהם תוכלו למצוא ברשת. במהלך תקופה ארוכה, העביר פולארד מידע רב וערכי לישראל, אשר סייע בהצלת חייהם של רבים.


אחד המבצעים אשר נזקפים לזכות המידע שהעביר, הוא מבצע "רגל עץ" אשר במסגרתו תקפו מטוסי צה"ל את מפקדות מחבלי אש"ף בתוניסיה, מרחק של 2300 (!) ק"מ משטחי מדינת ישראל.


גורמים בסביבתו החלו לחשוד בפולארד, והמידע שבידיהם הצביע על קשרים חשאיים עם ישראל. החבל הלך והתהדק חקירות הלכו ובאו, ופולארד שהבין שהוא הולך להיעצר, מיהר להגיע לשגרירות ישראל בארה"ב, אשר נחשבת שטח ישראלי בו אין לאמריקאים סמכות לעצור את מי שנמצא בשטחה.


לצערינו, בהוראת אותם גורמים ישראליים שפולארד עבד איתם, התקבלה הוראה בשגרירות, למנוע ככל הניתן הסתבכות עם ארה"ב (ריגול במדינה ידידותית) ולכן פולארד הוצא מהשגרירות, ישירות לידיהם של הFBI. משם התחיל משפט ארוך, במהלכו היה צפוי לקבל גזר דין של 10-20 שנה (מקרים דומים בארה"ב קיבלו אף הרבה פחות, בנסיבות שלו, כשהמידע היה אמור לעבור לפי ההסכמים, והמדינה היא ידידת ישראל, זה היה צריך להסתיים בעונש קל).
אך גורמים בארה"ב, בראשם קספר ויינברגר, מזכיר ההגנה, פעלו ככל יכולתם כנגד פולארד, והעונש שנגזר עליו הוא מאסר עולם ללא קיצבה. הוא נלקח לאחד מבתי הכלא השמורים ביותר, ותקופה ארוכה בילה בצינוק, כשהוא חולה במצב קשה, פעמים רבות מיטלטל בין חיים למוות.


לאורך כל השנים, ולמרות התחושות הקשות שאמורות להיות לו מול מדינת ישראל, שידר פולארד מהכלא אהבת ציון, אהבת אחים, ושלמות בליבו לגבי מעשיו, ביודעו שבזכותם ניצלו חייהם של רבים.


לפני 5 שנים, לאחר 30 שנה בכלא, הוחלט לקצוב את מאסרו, ולשחררו מהכלא. במשך 5 שנים היה פולארד נתון למגבלות ולאיסור יציאה משטחי ארה"ב. עד לפני כמה שבועות. הבוקר זכינו לראות את אחינו, יונתן פולארד, עולה לארץ ישראל, ומנשק את אדמתה, עליה חלם כל השנים.
יונתן. ברוך שובך. "ושבו בנים לגבולם ושמחת עולם על ראשם"
בוקר שמח לעם ישראל.


אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter