פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
שלום לכולם! ואחרי הרבה הסטוריה, זה הזמן גם קצת להוציא את האף מחוץ לחלון (עד שהסגר יגמר ויהיה אפשר להוציא את הרגל מחוץ לדלת) ולראות מה קורה בינתיים במרחבים: והפינה שלנו היום נמצאת בדרום-מרכז רמת הגולן חורשת בג'וריה


חורשת בג'וריה שנמצאת בסמוך לדרך המובילה למושב נטור, משמרת את שמו של כפר סורי קטן שישב באיזור בעבר. שרידי הכפר שנמצאים מצפון, ישבו בסמוך לתל געשי קטן בשם בכוריה (יתכן שמו המקורי של הכפר).
לצד מספר בתים, בית ספר קטן ומכלאות צאן ששכנו פה בעבר לפי הסקרים הארכיאולוגיים, נמצאו חרסים רבים מתקופות שונות אשר מעידים על התיישבות במקום עוד מתקופת הברונזה, דרך התקופות המשמעותיות יותר בגולן הלניסטית-רומית-ביזנטית.


אבל לעומת שרידיו של הכפר שכבר לא נראים כ"כ בשטח היום, מי שבהחלט נראית בשטח היא שלולית חורף מקסימה שנמצאת בליבה של החורשה. הקרקע החרסיתית שנוצרת מבליית סלעי הבזלת המאפיינים את רמת הגולן, הופכת לאטימה במגע עם המים, מה שיוצר במקומות רבים ברחבי הגולן, קושי של המים לחלחל לעומק הקרקע.


מה שאנחנו מרוויחים מזה הוא שלוליות חורף רבות ברחבי הגולן, שחוץ מהרעש המדהים של השקט והמים, משמשות גם כאתרי תצפית לעופות שונים שבאים למנוחה, וגם לדו-חיים שונים (עכשיו בטוח כמה מכם חושבים על לטאות ובטוחים שכתבתי "דוחים";). אבל לא רק הם חיים שם.


במקום חיים יצורי מים זעירים, בעיקר חסרי חוליות, שעם בוא הגשמים ומילוי הבריכה עובדים על ייצור הדור החדש, ועם התייבשות הבריכה, גם הם נכנסים לסוג של "הקפאה" עד החורף הבא..אבל להם כבר נקדיש פינה אחרת.


איך מגיעים? waze: חניון בג'וריה.
עד כאן להיום:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter