דוד המלך, מנהרה סודית, ויצחק בן צבי
שלום לכולם! והיום אנחנו עם פינה ירושלמית מעניינת, חבויה מהעין, דווקא באחד מהאתרים המוכרים ביותר בירושלים: חדר הנשיא במתחם קבר דוד


רבים מאיתנו ביקרו במתחם קבר דוד בהר ציון בסמוך לעיר העתיקה, אבל לא רבים יודעים שבקומת הגג של המבנה, שניתן לעלות אליה ממרכז הרחבה, שוכן חדר שזכה לשם, חדר הנשיא, ומי שמתפעלים אותו, הם בני משפחת נענה.


אז לא נכנס פה לסוגיית קבר דוד עצמו, אלא דווקא לשנות מלחמת העצמאות. באותו זמן ר' אליהו נענה, היה גבאי בית הכנסת הספרדי שעל הר ציון. עם נפילת העיר העתיקה (וגם לפני בצורה מסוימת) שלטו הירדנים על חומות העיר, והר ציון היה חשוף לאש אויב. אנשי בית הכנסת וביניהם ר' אליהו ובנו ר' יעקב היו עולים למקום דרך המנהרה הצה"לית הסודית שאת שרידיה ניתן לראות עד היום, (ותקבל פינה נפרדת;).


גג קבר דוד, היה המקום הישראלי הקרוב ביותר ממנו היה ניתן להשקיף אל המקומות הקדושים שהיו בידי הירדנים. מנכ"ל משרד הדתות דאז, ר' שמואל זנוויל כהנא שפעל לחיזוק המקומות הקדושים, רצה לייצר למקום זיקה ממלכתית. לכן הוא הקצה את החדרון שמעל מתחם הקבר, וקרא לו "חדר הנשיא" - הנשיא ויצמן, והכניס לשם אף ספר תורה לכבוד יום הולדתו ה75 של ויצמן.


בואו נאמר שויצמן עצמו כנראה פחות עף על המקום. יורשו בתפקיד, יצחק בן צבי, שהיה מחובר בנימי נפשו לתרבות ישראל ומורשתו, אימץ את החדר, והיה מגיע לשם בחגים ומועדים, לקבל את המוני ישראל שהיו עולים לרגל לירושלים, אל המקום הכי קרוב אל הקודש. מי שהיה אחראי על תפעולו בשוטף היה ר' אליהו, שערך במקום שיעורי תורה, לצד הכנסת אורחים ומעשי חסד רבים.


בנו ר' יעקב, ממשיך במסורת אביו ומחזיק במקום היום במאור פנים, וניתן (בימי לא קורונה:) להגיע ולבקר...

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter