פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
נזכור את כולם, גם את הרחוקים מהעין


ערב טוב לכולם! מילה קטנה על הבחירות ובזה נסיים איתן: כל הבחירות האחרונות נערכו בימי שלישי. ורק אלו ביום שני. והסיבה היא שהיום, ז' באדר הוא יום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע


למה דווקא היום? כי לפי המסורת, משה רבינו מנהיג העם-שמקום קבורתו לא נודע, נפטר ביום הזה. אני רוצה להביא את סיפורם הלא מוכר של דוד מזרחי ועזרא חורין.
השניים היו חברים במחלקת המסתערבים של הפלמ"ח, שנועדה להסתנן לאוכלוסיית האויב ולשאוב משם מידע. חברי המחלקה היו בד"כ יהודים עולים ממדינות ערב, שלאחר מלחמת העצמאות פשוט הצטרפו בחלקם לגל הפליטים הערביים שעזב את הארץ כדי להיטמע בתוכם במדינות ערב.
השניים יצאו למבצע ממש סביב הכרזת העצמאות במטר לבחון את ההיערכות המצרית ברצועת עזה. הם חצו את הגבול בסמוך לקיבוץ גברעם במסווה ערבי.


הפעם הבאה שנוצר עימם קשר, הייתה שבוע לאחר מכן דרך התקשורת המצרית שדיווחה על היתפסם. הם נידונו למוות בבית דין ארעי, והוצאו להורג בידי כיתת יורים.


מקום קבורתם בחולות עזה לא נודע עד היום, ואבן קטנה בקיר הנעדרים בהר הרצל, מזכירה את זכרם. אבן קטנה, ואנחנו, עם אחד, שמכירים בלבנה שהם הציבו בקיר ההסטוריה של עמינו.


עד כאן להיום, אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter