פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
ראשון לציון, תמסחים וחמת גדר


שלום לכולם! והיום בפינה אנחנו עושים אתנחתא חצי הסטורית מפינות המים, עם סיפורם של שני תנינים מחמת גדר.


את השם ראשון לציון אנחנו מכירים מכל בכל מיני הקשרים, הרב הראשי הספרדי למדינת ישראל, הקשרים תנ"כיים, אחת מראשונות המושבות בארץ ולהבדיל, אני מניח שעד כה לא נתקלתם בשם הזה בהקשרי תנינים...ובכן, זה הסיפור:


כשהוקם אתר חמת גדר בגרסתו המחודשת בסוף שנות ה-70 אחת האטרקציות המרכזיות שעבדו על הקמתה בשנים הראשונות הייתה הבאת המוני תנינים להנאת המתרחצים (רק תחשבו על איך זה נראה כשזה בסדר הפוך "הבאת המוני מתרחצים להנאת התנינים", עזבו לא משנה;), או כפי שכונו בעיתוני אותם הימים "המוני תמסחים".


הסיפור הראשון (לא לציון, לזה עוד לא הגענו) קרה דווקא בדרך מנמל התעופה בן גוריון (זה היה בתקופה שמטוסים עוד טסו בעולם מארץ לארץ, ואפילו תנינים) לאחר הטיסה מפלורידה עשו התנינים את דרכם במשאיות עד לחמת גדר. רק כמה חודשים לאחר המאורע, כשאחד מתושבי עמק הירדן טייל להנאתו בסמוך לירדן הדרומי, הוא גילה את אחד מהם שוחה בנחת במים. אז הסתבר, שמאחת המשאיות נפל תנין, ועשה את דרכו כמו רוב עם ישראל היום, אל מקור המים הקרוב, עד שפקח, סליחה תושב האיזור גילה אותו במים והחזיר אותו למקומו.


הסיפור השני מתרחש כמה חודשים לאחר מכן, כאשר לתנינים המאוקלמים בחמת גדר נולד בשעה טובה תנין קטן, ראשון התנינים הצבריים בארץ ישראל שלאחר הגלות! ולכן הוא קיבל גם את השם "ראשון לציון". אך למרבה הצער, גם הוא עשה את דרכו אל החופש, רק שהפעם היה זה חור פריצה שהתגלה בבית הגידול שלו בחמת גדר, מה שבישר למגדליו על הגניבה הראשונה של תנין צבר ראשון בארץ ישראל המתחדשת...


מאז תניני חמת גדר כבר התאקלמו, דור אחרי דור של צברים גדל פה, כשהם מעדיפים להישאר שם מאשר לברוח ממשאיות נוסעות או להיגנב פתאום...

התמונה באדיבות "ארכיון עיתונות יהודית הסטורית"

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter