פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
*יעל בראש הפסגה, קיבוץ מנותק ורב או שייח' שנחצים באמצע חלק א'*


ערב טוב לכולם! והיום ומחר בפינה: הר שנאן, מבצע יעל וקבר רב אשי.


הר שנאן הוא מהגבוהים ברכס רמים שמתנשא מערבית לעמק החולה וקרית שמונה. השם שנאן מסמל ישות שמיימית עליונה ולקוח מספר תהילים, ומכאן גם שמו של ההר ה*גבוה*.


שיא גובהו של ההר הוא מקום בשם שייח' עבד ע"פ הלבנונים, ומסורת ישראלית מציינת שם את קברו של רב אשי עורך הגמרא, או בנו עליו נדבר מחר.


ב22/10 48' בעיצומו של חוה"מ סוכות ולאחר הקרבות ברחבי הארץ, נערכו קרבות קשים על משלט שייח' עבד, ששלט על ההר, ובעצם גם על מנרה ועל עמק החולה. מחלקה של חיל המשמר שישבה ושמרה על המקום נאלצה לנטוש אותו עם התקרבות צבא ההצלה של קאוקג'י מכיוון לבנון ואש עזה שהוא המטיר על הכח הקטן, עד שהצליח לכבוש את המקום.


שיירת משוריינים ישראלית יצאה מכיוון נבי יושע כדי לתפוס את המשלט שוב, אך כשהמשוריין הראשון עלה על מוקש, החלו כוחות צבא ההצלה במתקפה קשה, שבסופה נמנו על כוחותינו 9 הרוגים, פצועים רבים ונשק רב שהושאר בשטח.


כוחותינו מחטיבת כרמלי, ניסו לכבוש שוב באותו הלילה את המשלטים מדרום לשייח' עבד במטרה לנסות ולכבוש גם את המשלט המרכזי עצמו ואכן הצליחו לזמן קצר. אך למחרת צבא ההצלה דחק גם אותם ושלט למעשה בכל האיזור. המצב שנוצר היה שכוחות קאוקג'י שלטו על כל מרחב קיבוץ מנרה, ובעצם ניתקו אותו מאפשרות של הגעת תגבורות, נשק, ואפילו מזון.
איך נכבש המשלט מחדש? האם מבצע יעל הצליח? מה קרה בהמשך עם רב אשי ואיך כל זה קשור למוצב ציפורן? כל זאת ועוד, בפינה של מחר...
עד כאן להלילה! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter