פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
חרמון,מאחוריך!


שלום לכולם! והיום בפינה אנחנו במקום שמחזיק בשיא מכובד ובמקביל גם במקום השני בקטגוריה אחרת: הר ורדה ההר הגבוה ביותר בגולן, והשני בגובהו בארץ.


אז אני סומך עליכם שאתם כבר מנחשים מה ההר הגבוה ביותר (.....החרמון כמובן) ולפני שאתם מתחילים להתבלבל ולהגיד לעצמכם "רק רגע, החרמון זה לא בגולן?", אענה לכם שלא, החרמון הוא חבל גאוגרפי אחד שעומד בפני עצמו (או אם לדייק ואם עקבתם אחרי הפינה של הר דב, הוא הקצה המערבי של רכס שנקרא "מול הלבנון), ומה שלמעשה מפריד בין החרמון לגולן הוא נחל סער המפורסם. אבל בואו נחזור רגע להר ורדה.


ההר שמתנשא לגובה של 1226 מ' מעל פני הים (וכ150 מ' מעל פני הקרקע שלמרגלותיו) הוא אחד משרשרת התילים הגעשיים ברמת הגולן, ומתחתיו שוכן הישוב הדרוזי בוקעתא. לאורך הטיפוס על ההר נוכל להבחין במטעי התפוחים, וגם בכרמי גפנים ששרועות על הקרקע (שיטת גידול מקומית - קיימת בעוד מקומות במיוחד בהר חברון) ובמאגר מים גדול ששומר את מי הגשמים לעונות החמות.


מראש ההר נשקפת תצפית 360 מדהימה (למעשה, בגלל אנטנה ענקית, תצטרכו להקיף אותה במעגל כדי שתוכלו לראות את ה-360;) לעבר החרמון מגדל שמס והר דב, עמק החולה ורכס רמים שמתנשא מעליו כולל כפרי הלבנון וגדר המערכת, הגליל העליון, מרכז רמת הגולן (בנטל, אביטל, שיפון ועוד) והטורבינות החדשות, אבל המדהים ביותר הוא דווקא התצפית לעבר סוריה. 

נוכל לראות את פתחת קונייטרה (עמק הבכא) וקילומטרים של מישורי רמת הגולן הסורית, כולל המאגרים הענקיים שהוקמו בשנים האחרונות, וגם את התילים הגעשיים הלא פחות מרשימים מאצלינו ואת הכפרים הסוריים ג'בתא אל חשב, מזרעת בית ג'אן, חאן ארנבה ועוד, ואם קראתם על קרבות מלחמת יום הכיפורים בעמק הבכא, התצפית תהיה הרבה יותר מעניינת כשתזהו את הכפרים המדוברים...


איך מגיעים? waze: הר ורדה 1226 (כשתרשמו הר ורדה, זו התוצאה שתתקבל). הרכב אמנם עבירה לכל רכב, רק שיש קצת בורות וקטעים לא סלולים, אז סעו בזהירות, במיוחד בחלק העליון..

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter