פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
לא דובים ולא גדר


ערב טוב לכולם! אז אחרי שהר דב עלה לכותרות אתמול (האירוע במהלכו סוכלה חדירה לשטח הארץ), וכמו שחלקכם יודעים, הדרכתי שם לא מעט בחודשים האחרונים, החלטתי לצרף הסבר פשוט ברמת הגיאוגרפיה והגיאופוליטיקה, לאירוע שקרה אתמול 60 שניות על הר דב


קצהו המערבי של רכס ארוך וענק שנקרא רכס מול הלבנון הוא רכס קטן יותר העונה לשם רכס החרמון. מתוך רכס החרמון שרובו בסוריה וחלקו בלבנון, רק 7% (!) נמצאים בריבונות מדינת ישראל. קצהו המערבי של רכס החרמון שבשטחינו נקרא הר דב (החל משנות ה-70) או כתף שיאון או בערבית ג'בל רוס. הר דב מורכב ממספר פסגות (על השמות ועוד, בפינה אחרת)


התמונה הזו צולמה כשעמדתי על הר דב עצמו, בפסגתו המערבית (במצפה רמתא - "מצפה רצועת הביטחון") והיא כוללת חלק מההר ואת מורדותיו לכיוון לבנון.. מהמקום בו אני עומד, ולמעשה ברוב הר דב, השטח עד לבנון איננו מגודר.


הגדר האחרונה בינינו לבין מחבלי חזבאללה נמצאת למרגלות ההר ממערב ומדרום (מכיוון ישראל ולא מכיוון לבנון) והיא גדר מערכת ולא גדר גבול. זה אומר שהיא נועדה למנוע מעבר אזרחים, אך לא מסמנת את הגבול שנמצא כמה מאות מטרים ממנה. שזה אומר בפרקטיקה היומיומית, שאזרחים לא יכולים לעבור את גדר המערכת ולהכנס להר דב.


מעבר לגדר הזו, נמצאים מוצבי צה"ל בפסגת ההר: גלדיולה, הדס וכו. בינם לבין מחבלי חזבאללה אין שום גדר, אבל יש גבול (על המפות, לא גדר בשטח).


האירוע לפי מה שהתפרסם הוא חדירה של מחבלי חזבאללה שחצו את הגבול הישראלי או כפי שהוא מכונה בגזרה מול לבנון: "הקו הכחול", בדרכם למוצב גלדיולה . מה שאומר שהם חצו את הגבול התיאורטי בדרכם לאחת מפסגותיו של הר דב, אך לא חצו את גדר המערכת שנמצאת למרגלות ההר, כמה מאות מטרים מהגבול אל תוך שטח ישראל.


ע"פ הפרסום, תצפיתניות שזיהו אותם חוצים את הקו הכחול, ובעצם חודרים לשטחה של מדינת ישראל (שוב, בלי לעבור גדר פיזית) בנוסף להבנת המציאות בשטח בימים האחרונים, הפעילו את הכוחות במטרה להסיר את האיום.


אלו היו 60 שניות מאושרות לפרסום על הר דב, ועל איך נראים הדברים בשטח.
מוזמנים להעביר:)
אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter