רגע לפני חנוכה! עושים סדר


שלום לכולם! והיום בפינה, אנחנו עם הסיפור שמאחורי חג החנוכה. מטבע הדברים אנחנו עוסקים סביב החג בנס פך השמן, במנהגים, בסופגניות של רולדין וכן גם בסיפורי המכבים, אבל לא פחות חשוב הוא כמובן הרקע ההסטורי לסיפור חנוכה על קצה המזלג . אז יאללה, חגורות והתחלנו:


אלכסנדר מוקדון ("הגדול") השאיר אחריו כמה יורשים ("דיאדוכים") וחילק ביניהם את האימפריה. מטבען של ירושות מחולקות, הם התחילו לריב בניהם, כשהרלוונטיים לסיפורנו הם תלמי וסלווקוס.


בקיצור, סלווקוס מנצח בסוף, ושליטי בית סלווקוס שולטים בגיזרה אחד אחרי השני. עד שמי מגיע? אנטיוכוס ה-4 ("אפיפאנס") - מיודעינו מחנוכה המכונה בפי ילדי העם היהודי לדורותיו "אנטיקוקוס" (אני מסתכל על ילדיי שלי כילדי העם היהודי לדורותיו;)


אנטיוכוס שרוצה להרחיב את האימפריה שלו, תכנן מסעות כיבושים למצרים, ובשביל זה רבותיי, צריך כסף. ואיפה יש הרבה כסף בארץ ישראל? במקום אליו תורמים כל היהודים: בית המקדש.


הוא שודד את אוצרות בית המקדש בתור שלב ראשון ומעשיר את קופת האימפריה. בשלב שני הוא מבין שגם מכירת ג'ובים יכולה להכניס לכיסו כמה ג'ובות, וכשיאסון הכהן, אחיו של חוניו הכהן הגדול, מציע לאנטי' מספיק כסף, המשרה הכי חשובה בעם ישראל, עוברת לידיים שלו (בשונה מהנהוג - רק אחרי מות הכהן הגדול).


אבל זה לא נגמר שם. אנטיוכוס מתחיל למכור את המשרה הזו מידי שנה למרבה במחיר, ואפילו לכהנים שאינם מזרע פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן, שרק מהם אמור לצאת כהן גדול. ופה היהודים כבר רותחים. 

כשאנטיוכוס יוצא למסע המיוחל שלו לכיבוש מצרים, בארץ מתחילות לרוץ שמועות "אנטיוכוס הרשע נהרג בקרבות", ובירושלים נפתחות השמפניות.
כשאנטיוכוס שומע שבירושלים חוגגים את מותו הוא הולך לשים סוף לחגיגות. 

הוא שולח את חייליו לטבוח ביהודי ירושלים, ולאחר הרצח ההמוני, הוא נכנס לבית המקדש ומכריז עליו כמקדש לזאוס, ולמעשה הופך את ירושלים לפוליס יוונית. הוא מחליט על שורת גזירות כנגד היהדות, ושולח את חייליו לרחבי ההתיישבות היהודית בארץ, להפיץ את הבשורה היוונית, ולוודא שכולם יודעים למי להקריב ולהשתחוות מעכשיו.


כשאחד השליחים מגיע לכפר קטן בשם מודיעין, הוא פוגש שם משפחת כהנים קטנה, שהולכת לעשות לאימפריה הגדולה הרבה הרבה כאב ראש בשנים הקרובות...לאבי המשפחה, קוראים כמובן מתיתיהו...ואיך אומרים? השאר הסטוריה...
מכירים חבר שתמיד מתבלבל בשם של אנטיוכוס? העבירו לו את הפינה, שייסגר על זה רגע לפני חנוכה..
עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter