פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
דמות של חיבורים, מהגליל ועד ירושלים


כמעט שבת שלום לכולם❤️ יש הרבה דמויות מיוחדות שמהלכות ביננו, וכל אחד מאיתנו מוצא אל מי להתחבר. אחד הדברים שמושכים אותי בדמויות מופת, הוא היכולת של אנשים לשלב בין עולמות ולחבר חיבורים בין עולמות תוכן שונים ובין אנשים שונים בחברה.
ממש לפני חצי יובל, הלך לעולמו אחד מהאנשים המיוחדים בארץ ישראל בתקופתו, הרב מאיר יהודה גץ


הרב גץ שנולד בתוניס, למעשה היה גם ניצול שואה, כאשר בזמן שנלקח על ידי שליחי הנאצים לעבודות כפיה, יחד עם יהודים נוספים, הצליח לברוח בזמן הפצצה של האנגלים באיזור.


כשהמצב נרגע בתוניס, הוא התמנה לרב קהילה, תוך שהוא כבר נושא גם תואר במשפטים, ועודד רבים לעלות לארץ ישראל ולהתעורר לציונות.
בהמשך זכה גם הוא לעלות לארץ, ולאחר חבלי התאקלמות הוא שימש כרב המושב כרם בן זמרה בגליל העליון ובמקביל כמפקד איזורי מטעם הצבא לשעת חירום.


השעה הזו הגיעה, ובזמן שהוא שירת בצפון בהגנה על המרחב הביתי, בנו אבנר, לחם ומסר את נפשו על שחרור ירושלים. בתוך ימי האבל, אמר הרב את המשפט העוצמתי הבא: " אוי לי שכך קרה לי, ואשרי שזכיתי שבני נפל על שחרור ירושלים".


רק הרב שנמלט מציפורני הנאצים בארץ לא לו, יכל לשאת את הכאב האיום על נפילת בנו מחד, ואת ההכרה בגודל השעה מאידך.


כדי להיות קרובים לקבר בנם, עלתה המשפחה ירושלימה, ושם התמנה הרב לרב הכותל והמקומות הקדושים. הרב שראה את המוני עם ישראל מגיעים לכותל ומתנים בפניו את צרותיהם, היה משתדל להיות כמו "פה" לכותל ולהשיב מילות נחמה לאלפי ועשרות אלפי אנשים שלא הכיר, אך הרגיש להם אב.


אחד מהפרויקטים אותו קידם ומהווה עד היום מקור בלתי נדלה של חשיפת אוצרות העבר של ירושלים, הוא חפירת מנהרות הכותל..קצרה היריעה מלהכיל את כל פועלו בנושא ובכלל, ולכן ממליץ לחפש עצמאית עוד סיפורים...


אסיים במילים מתוך צוואתו שאמנם נכתבה למשפחתו, אך פורסמה ברבים, והרב שראה את כלל ישראל, בוודאי כיוון במילים האלו אל כולנו, במיוחד בתקופה כזו מאתגרת, בה אנחנו נדרשים להעמיק את החיבור ביננו: "אני מבקש מכם בכל לשון של בקשה...להזהר מסכסוכים ומפילוגים...ולהסתכל על האחים והאחיות באחדות גמורה ללא כל פירוד...ואם תקפידו על כל הנ"ל...מבטיח אני לכם בע"ה שתמצאו אושר ושלווה, חיים וששון, חדווה ושמחה, בריאות ואורך ימים לחיים טובים ולשלום"


עם המילים האלו, ועם שמחה קטנה שמנויי הפינה שאני פוגש מאחורי הקלעים מורכבים מכ"כ הרבה קבוצות בעם ישראל, עם מכנה משותף של אהבת הארץ, מאחל לכולכם, שבת שלום❤️
אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה:)

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter