פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


עברית מקצוע חשוב, וגם סולידריות


ערב טוב לכולם! אין ספק שהוראת העברית היא מקצוע חשוב, אבל היום לפני 75 שנים, התגלתה חשיבותה עוד יותר כאשר 6 מורים לעברית, לכאורה, היו אחראים על המבצע ל שחרור מאות מעפילים ממחנה המעצר עתלית.


אבל בואו נעשה רגע סדר. קשה להאמין, אבל אשכרה הייתה פה תקופה שיהודים שרצו לעלות לארץ, רבים מהם שרידי מחנות ההשמדה והריכוז הנאצים, נתקלו בשוטרים בריטים שגירשו אותם חזרה לים, לפעמים גם ירו בהם, ובפעמים אחרות, שמו אותם שוב מאחורי גדרות.


זה תמיד היה מכעיס. אבל אחד מהדברים ששבר את גב הגמל הארצישראלי, היה נסיון השתלטות בריטי על מעפילים רבים שהגיעו מלבנון, סוריה ועיראק כשהם מוחבאים על ידי אנשי כפר גלעדי. הנסיון הזה נגמר ביריות בריטיות לעבר המעפלים העייפים, ובמעצר רבים מהם.


זה כמעט היה השיא. החשש הגדול היה שהם יוחזרו לארצות המוצא שלהם, ושם הם עלולים למצוא את מותם או להכנס לתקופות מאסר ארוכות. את זה אנשי הפלמ"ח לא יכלו לאפשר. וככה, לפני 75 שנים וכמה ימים, נכנסו 6 "מורים לעברית" למחנה עתלית, כדי "ללמד" את המעפלים הרבים במחנה "שיעורים". השיעורים היו מאוד יעילים, עד כדי כך שכעבור כמה ימים, בשעה 1:00 בלילה בהוראה מסודרת של 6 המורים, פרצו למעלה מ200 מעפילים את הגדרות הבריטיות, בסיוע אנשי פלמ"ח נוספים מן החוץ, ועשו דרכם בקבוצות מסודרות בעליה לא פשוטה אל הישובים בית אורן ויגור.


השמועה פשטה כמו אש בשדה הקוצים של האימפריה הבריטית שנתפסה בחולשתה, ובשדה הקוצים הציוניים של אנשי חיפה והקריות שעשו דרכם בהמוניהם לעבר הישובים. וזה למה? כי הכוחות הבריטים הגדולים שהסתערו על הישובים, מצאו עצמם מול למעלה מ1000 אנשים שהגיעו עוד ועוד, מקיפים את הישוב במפגן סולידריות מדהים, ומונעים מהבריטים להפריד בין יהודי ליהודי. מה שאכן הצליח.


המבצע הצליח והמעפילים שוחררו סופית! יש עוד כ"כ הרבה פרטים מעניינים בסיפור הזה, אבל זה לשיעורי בית עבורכם:) עד כאן להיום, אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה
מוזמנים להעביר הלאה:)


להצטרפות לפינה היומית: 0547728242

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter