פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
עוג'ה עוג'ה בבקעה נחוגה
כמעט שבת שלום לכולם! והיום בפינה אחד מהמעיינות השווים ביותר בארץ, שוכן בדרומה של בקעת הירדן וגם בשיאו של הקיץ הנוכחי שופע מים בצורה מדהימה: בריכת המגלשה התחתונה בעין עוג'ה נחל ייטב.


את שמו העברי של הנחל, הוא קיבל לאור היישוב השוכן בסמוך לפינה המדוברת שלנו. הישוב ייט"ב, מנציח בשמו את יצחק טבנקין, מראשי תנועת העבודה וממובילי רעיון ארץ ישראל השלמה בתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים שתמך בין השאר בהתיישבות בבקעת הירדן. אבל זהו רק חלקו התחתון של הנחל.


נחל ייט"ב מתחיל באיזור הישוב כוכב השחר במזרח בנימין ועושה את דרכו לאורך של למעלה מ20 ק"מ עד שהוא נשפך לירדן בדרכו לים המלח.


הנחל הוא נחל איתן ואת מרבית מימיו מנצלת הרשות הפלסטינית ושואבת אותם לטובת אספקה לכפרים הסמוכים כבר בראשיתו. המים ששורדים את השאיבה זורמים במורד הנחל, עד שמספר קילומטרים מעל הישוב ייט"ב והכפר עוג'א א-תחתא הם מתחילים לזרום בתעלות, חלקן לשטחים החקלאים וחלקם באמת בטון הממשיכה מטה.


השיא הוא ממש במיקום בו אנחנו נמצאים, כאשר מגלשת בטון באורך של כ100 מטר מזרימה את המים בעוצמה חזקה לבריכה, ומכאן ממשיכים המים בתעלות עוד מספר קילומטרים, כאשר גם בתוכם אפשר לשכשך ולהנות. ואדי עוג'ה (שמו הערבי של הנחל) היה במלחמת העולם הראשונה חלק מקו העוג'ות שסימן גבול בין הטורקים לבריטים, אבל זה לפינה אחרת כבר...


איך מגיעים? בוויז: "המגלשה עוג'ה". דגשים: האתר נמצא כ500 מטר מצומת הכניסה לייט"ב, אך גם בסמוך למספר כפרים פלסטיניים שתושביהם מגיעים גם הם להנות מהמים. מומלץ לא להגיע יחידים למקום ותמיד עדיף להגיע יחד עם מישהו חמוש (לא מכיר באופן אישי תקריות שקרו שם לאחרונה). לגבי הגלישה במגלשה, בעבר היו אזהרות לגבי שברי זכוכיות ואבנים במורד המגלשה, לכן כל אחד יעשה את בדיקותיו ושיקוליו הביטחוניים כהרגשתו.


עד כאן להיום:) שבת שלום. אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter