פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


מים מים. בששון?


שלום לכולם! ואנחנו ממשיכים את הפינה שלנו על הירמוך וחלוקת מימיו והפעם אנחנו עם הסכם המים בין מדינת ישראל לירדן.


בהסכם השלום בין ירדן לישראל ב1994, אחד הסעיפים עליהם התחייבה מדינת ישראל, כלפי מדינת ירדן הצמאה, הוא העברת 25 מליון קוב מים (במקורות שונים, תמצאו מספרים שונים) מידי שנה מהכנרת, ללא תלות במצבה.


את המים לירדנים, שואבים סמוך לסכר דגניה, ומזרימים עד לאתר שנקרא "דן צמחי" בשדות מסדה ושער הגולן. שם הם מועברים בצינור, לתעלת המלך עבדאללה.


אבל זוכרים ששאלנו למה המים עושים דרך ארוכה מהירמוך, למאגר ירמוכים, לכנרת, לדן צמחי ואז לירדן? למה לא לתת להם מלכתחילה כבר מהירמוך עצמו? התשובה: זו הדרך של מדינת ישראל להראות את ריבונותה וחזקתה במימי הירמוך.


נחזור להסכם. ב1997 קורה אירוע שמערער את יחסי ישראל-ירדן. אחד מרבי המרצחים של החמאס, חאלד משעל שוהה בירדן, ושני חבר'ה של המוסד מנסים לחסל אותו ע"י תרסיס מיוחד שאמור להמית את הנפגע, במגע שלו עם העור.


האירוע מתפקשש, אנשי המוסד נתפסים, וחוסיין מרים טלפון לביבי (רה"מ דאז) "שני תנאים לשחרור. אחד, תביא לי את הנסיוב מהר מהר. על השני נדבר בהמשך".
הנסיוב הגיע במהירות, ולצערינו, חייב של חאלד משעל ניצלו. אנשי המוסד שוחררו בהמשך. וכאן הגיע התנאי השני: הכפלת כמות המים המועברת מידי שנה. 25 מליון קוב, הפכו ל50 מליון קוב מים, מידי שנה, עד היום.
מקורות שונים מוסרים שינויים שונים בהעברת המים לאורך השנים: חורף 99' השחון, הביא להפחתת הזרמת המים. מלחמת האזרחים בסוריה, וכמליון הפליטים שזרמו משם לירדן הצמאה, כנראה והביאו להעלאת כמויות המים באופן זמני (חלק מהמקורות מדברים על 100 מליון קוב לשנה). אך כרגע המצב הוא כ55 מליון קוב מידי שנה.
בימים אלו נעשות עבודות באתר דן צמחי, שקשורות כנראה להגדלה מאוד משמעותית של כמות המים המועברת לירדן. הסכמים שנחתמו בעבר, מדברים על הקמת מתקן התפלה ירדני בעקבה, שיזרים מים לחקלאי הערבה במקביל, וכך יתקזזו הכמויות...מה יהיה בפועל? ימים יגידו..

עד כאן להיום! אביתר ליכטמן מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter