פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
נחמה בריטית בלב ירושלים


כמעט שבת שלום לכולם! השבת שאנחנו נכנסים אליה, הסמוכה לתשעה באב, נקראת שבת חזון, אבל הפינה היום היא דווקא על אירוע שקרה בשבת הבאה, לפני 100 שנה, שבת נחמו (השבת שלאחר ט באב) בירושלים. הנציב הרברט סמואל בבית כנסת החורבה


לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה, הבריטים ששלטו בארץ הנהיגו משטר צבאי בראשות מפקדים צבאיים. ב1920, מונה לראשונה נציג אזרחי מטעם המלך הבריטי להיות נציגו בארץ ישראל.


היה זה הרברט סמואל, יהודי בריטי שהתמנה לנציב העליון הראשון, ואף קבע שירושלים תהיה בירתה של פלשתינה-ארץ שלטונו.


באחת השבתות הראשונות שלו בארץ, הגיע לבקר ולהתפלל בבית כנסת ה"חורבה" בלב העיר העתיקה. הרב קוק וגם הרב שמואל סלנט רבה של ירושלים נכחו במעמד. הייתה זו השבת שלאחר ט' באב.


הנציב כובד בעלייה בה קוראים את ההפטרה-קטע מהנביאים לאחר סיום קריאת התורה. תיאורים שיצאו מאותו המעמד תראו אותו מרגש ביותר.
ההפטרה הייתה נבואת נחמה מתוך ספר ישעיהו שפותחת במלים "נחמו נחמו עמי יאמר אלוהיכם דברו על לב ירושלים קראו אליה" פרק שלם שמדבר על חזרת עם ישראל לארצו.


ההתרגשו הגיעה לשיאה כשהנציב קרא את אחת מברכות ההפטרה שמתייחסת לבית דוד המלך ולתקווה שיחזור שלטון יהודי לארץ ישראל וכתוב בה בין השאר "על כסאו לא ישב זר".


כשמילים אלו נקראו על ידי הנציב, בכי של התרגשות וצמרמורת עברו בקהל לאור העובדה כי שליט יהודי ראשון מאז מרד בר כוכבא, אחרי גלות ארוכה, קיבל את השלטון על ארץ ישראל. נכון, תחת ממשל בריטי, שעוד יעשה לנו צרות, אבל באותו רגע מרגש המציאות היחידה שהייתה, היא עם החוזר לארצו-מולדות לאט לאט, ובאופן סמלי בשבת שאחרי תאריך החורבן, כשירושלים נבנית אבן אחר אבן...


שנדע בימים אלו שלפעמים המפריד מקבל דגש יותר חזק, ללמוד את הלקח מימי החורבן של אז ומהפירוד הגדול, ולהוסיף אחדות בסביבתנו הקרובה, לא משנה איך נראים שם האנשים ומה הם לובשים...


שבת שלום❤️אביתר ליכטמן, מורה דרך

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter