פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


על הגן הבוטני שכמעט ושימש כחלקת גדולי האומה
לילה טוב לכולם:)


בלב הר הצופים, בסמוך לאוניברסיטה העברית, שוכנת פנינה ירוקה ונסתרת מן העין.


הגן הבוטני של האוניברסיטה והראשון בארץ ישראל
הגן מאכלס למעלה מ1000 צמחים, והיחודיות של המקום היא שהוא מהווה מפגש בין מספר איזורי גידול (הר, מדבר, ספר מדבר וכו'), ולכן יכול להיות מצע לצמחים שגדלים באיזורים שונים בארץ.

מעבר לצמחים, בתוך הגן מסתתרים סיפורים הסטוריים מעניינים.
בגמרא מובא סיפור על אדם בשם ניקנור, שנסע למצרים על מנת להביא דלתות נחושת לבית המקדש. בחזרתו דרך הים, פקדה אותו סערה, ולאחר שנאלצו לזרוק דלת אחת ליד כדי להקל על המשא, הוא שמר במסירות נפש לבל יזרקו את השניה, ועל כן נעשה לו נס, וגם את הדלת שנזרקה מצאו בהגיעם לחוף. אז מה הקשר בין הסיפור הזה לגן הבוטני? הנה זה בא:


קצת לפני תחילת המאה הקודמת, רכש סר בריטי, את הקרקע על הר הצופים בשביל להקים לו בית קיץ (עוד בתקופה שזה היה יותר זול מלהזמין בבוקינג). כמה שנים לאחר מכן, מצאו שם מספר מערות קבורה עם גלוסקמאות (ארון קטן לקבורה) רבות. ועל אחת מהן כתובת מרגשת: "העצמות אלה של ניקנור איש אלכסנדריה שעשה את הדלתות"


מנחם אוסישקין, גואל אדמות ויו"ר הקרן הקיימת לישראל, ששנים לאחר מכן, התרגש ממציאת העצמות, הציע שבמקום תקום חלקת גדולי האומה לראשי התנועה הציונית - "פנתיאון".


הוא אפילו דאג להעלות את עצמותיו של יהודה לייב פינסקר (ראש אגודת חובבי ציון ועוד) כסיפתח. כמה שנים לאחר מכן, הוא נקבר שם בעצמו, ובצעד מרגש, הגיעו נציגי כל הישובים שהוא סייע ברכישתם, עם אדמה ממקום ישובם, והניחו על קברו.


מלחמת העצמאות, קטעה את הרעיון הגדול של הפנתיאון הלאומי, מכיוון שהר הצופים הפך להיות מובלעת ישראלית בשטח ירדן, קשה לגישה, ועוד כל מיני סיבות שהפכו את הר הרצל לחלקת גדולי האומה..


איך מגיעים:Waze: גן בוטני הר הצופים - שעות פתיחה מומלץ לברר באתר הגן


עד כאן להיום:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter