פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
רופא העברית, בשורות לתלמידים ופייק ניוז
כמעט שבת שלום לכולם! עם הבשורה (המשמחת/מעציבה תלוי את גיל המתבשר) על סגירת בתי הספר, חיפשתי אירועים נוספים במדינת ישראל שבגינם התקבלה החלטה גורפת לסגור את בתי הספר (כמובן חוץ משביתות): פטירתו של ד"ר יוסף לוריא


השם הזה כנראה לא מצלצל לרבים מכם, אבל לאחר מותו, והספדים שנישאו ברחבי בתי הספר היסודיים, שוחררו התלמידים ליום וחצי של אבל, בשנת 1937.


לוריא היה חבר באגודה הסודית 'בני משה' (עליה נספר בפינה נפרדת) ובאגודת חובבי ציון. בהמשך הוא עלה לארץ, לימד בגמנסיה הרצליה, והוביל יחד עם נוספים את המאבק לשימוש בשפה העברית כשפת לימודים בבתי בספר ומוסדות הלימוד בארץ ישראל, דבר שממש לא היה מובן מאליו באותה עת.


אחת מפעולותיו במסגרת זו, ובמסגרת תפקידו כמנהל מחלקת החינוך בהנהלה הציונית, היה להוציא לאור לראשונה ספרי לימוד בעברית למקצועות חול בהם עוד לא היו קיימים כאלו.
ואם באווירת הימים הללו עסקינן, מצאתי מכתב שעוסק ב"פייק ניוז" עליו חתום לוריא. במכתב הוא נוזף במערכת עיתון מסוימת, שפרסמה בשנת 1912 ידיעה לא נכונה על רצח של 1000 יהודים ברוסיה, באירוע שלא קרה. לוריא מודיע שפרסום ידיעה כזו, ללא מחקר של מה עומד מאחוריה, הוא צעד לא אחראי ויוצר בהלה בציבור.


וזה כמובן רלוונטי גם אלינו, בימים כאלו שכל יום רצות שמועות חדשות בווטסאפים, באחריותינו לסנן ולבדוק מה נכון להעביר, ומה כנראה לא מדויק ועשוי לזרוע בהלה. כמובן שאת הפינה היומית סיננתי ובדקתי, אז אפשר להעביר:)


שתהיה שבת שלום, בבריאות איתנה לכולנו! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter