פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן


חווה ענקית בגבול השומרון(ים)


שלום לכולם! רבים מכם ודאי נתקלו במהלך טיולים ברחבי הארץ, וחלקכם אפילו בסמוך לשכונות המגורים שלכם, בשרידי מתקנים חקלאיים, כמו גת, אבני ריחיים, בורות מים ועוד. אבל אין ספק שבמערב השומרון שוכן אחד האתרים הכי מרשימים בארץ מבחינת שרידי המתקנים שנמצאו בו, שלא היו מביישים איזור תעשייה. אז בהנחה שאתם לא גרים בלשם או עלי זהב, תצטרכו לחכות אחרי הסגר כדי לבקר ב דיר סמען (אלא אם כן אתם הולכים להתפלל שם במסגרת הפגנה למען הספורט היחידני;)


באתר נמצאו שרידיה של חווה מהתקופה הביזאנטית (סביב המאה ה-6) שממצאים מראים שהייתה שם פעילות כבר בתקופה הרומית. מה עושה חווה כל כך ענקית במקום הזה (כאילו בלי להעליב)? 


א. היא נמצאת במקום גבוה שמשקיף על הדרכים העוברות למרגלותיה מכיוון בנימין לעבר שכם, ומכיוון השומרון אל הים. ב. הסיבה השניה שעליה מצביעים מספר חוקרים, היא הימצאותם של לא מעט חוות כאלו בקו של דיר סמאן לכיוון מזרח (כיוון כללי בקעה). ולמה יש רצף חוות?


הערכה היא שבתקופה של המאה ה-6 (וגם בשנים שלפני כן) עם מרידות השומרונים הבלתי פוסקות בשלטון הביזנטי-נוצרי, נוצר הצורך לייצר קו גבול ברור כדי למנוע מהשומרון לחצות דרומה. לטובת העניין הוקם קו חוות גדולות שחלש על צירים מרכזיים, ובעצם מנע מהם לפלוש לתחומים שהיו בשליטה יותר חזקה של הביזנטים.


אבל מה שעוד יותר מעניין זה מה שנמצא במקום: אחד הממצאים הגדולים הוא גת ענקית בקוטר של 10 על 13 מטר! מה שמעיד על מרכז איזורי לייצור יין. בסמוך נמצאו גם שרידים רציניים של בית בד גדול, פסיפס, מאגרי מים גדולים (בחלקם יש כאלו ששוחים גם בימינו, על אחריות המתרחץ, המקום לא מתוחזק כאתר שחיה), שרידי כנסיה, ולא מעט עיטורים. החוויה שלי באתר הייתה בעיקר "וואי, זה ענק, וגם זה, וגם זה!" (ציטוט מדויק;)..אז מוזמנים..


איך מגיעים? waze: דיר סמען (הכניסה מתוך הישוב לשם)


להצטרפות לפינה היומית: https://chat.whatsapp.com/DwLwRjBrZaq8XNB3SWfbRG

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter