פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
השומרים על הגבולות
כמעט שבת שלום לכולם❤️ והיום אנחנו בביקור בפינת תצפית חבויה ולא מוכרת בעמק הירדן בשדותיו של תל קציר, גבעת מג"ב


בשנים האחרונות זוכה משמר הגבול ליותר הכרה ציבורית לאור היותו ראשון בקו באש בפעמים רבות בפיגועים בירושלים, במחסומים ועוד. אך בעבר, פחות הוכרה תרומתו הציבורית החשובה, ואולי המיקום החבוי של הגבעה הוא אנקדוטה סמלית לכך, ומן הראוי שיכירו יותר את פועלו.
האיזור בו שוכנת הגבעה היה בשנים שבין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים, שטח ישראלי שהוגדר כ"מפורז" בו על פי הסורים הייתה אסורה כל פעילות ישראלית, וע"פ ישראל הייתה אסורה בו רק פעילות צבאית, אך כן מותרת פעילות אזרחית.


המשמעות של זה בשטח הייתה שישראל ניסתה להראות את ריבונתה בצורה אזרחית ולכן בין השאר הוקמו קיבוצי האון ותל קציר, ולכן היה זה מג"ב כח שיטור לוחם אזרחי (ולא כח צבאי) שהיה אחראי על האבטחה באיזור סמוך הגבול.


על הגבעה הזו, עמד גם שמואל בן אריה, קצין מג"ב ומפקד איזורי, שעלה לארץ מרומניה כנער בעליית הנוער, והתגייס לביטחון המדינה עוד בצעירותו. משפחתו ככה"נ נשארה מאחור ונספתה בשואה.


בזמן שירותו באיזור עמק הירדן היה בפטרול ביטחון בגבעה בזמן שאש תופת מהמוצבים הסוריים נפתחה לעברו והוא נהרג, משאיר אחריו אישה ושני ילדים.


היה הוא אחד מקורבנות מג"ב רבים בגיזרה שמנעו בגופם כניסת חבלנים וצבא סורי לעבר שטח ישראל, ולנו נותר להגיע למקום, להנות מהמרחבים ולהוקיר את אלו ששילמו מחיר יקר עבור החזקתם.


מהגבעה ניתן להשקיף על איזור עמק הירדן, רמות הגליל התחתון, הגולן והגבול הירדני.
איך מגיעים? נוסעים מצומת מעגן לכיוון רמת הגולן וחמת גדר. כמה מאות מטרים לאחר הצומת, מצד שמאל נראה שלט מכווין לכיוון גבעת מג"ב. ניסע אחריו ואחרי השלטים הנוספים עד להגעה
עד כאן להיום, שבת שלום, אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter