פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
חול שהתגבש, שמורת טבע נסתרת ופריחה מדהימה


שלום לכולם! ביקרתי היום באחת משמורות הטבע הבין עירוניות (שרידי שמורה במרחב בין-ערים) היפות ביותר שהייתי בהן, והשבוע הקרוב הוא לדעתי המתאים ביותר להגיע לשם גבעות הכורכר נס ציונה ואירוס הארגמן
גבעות הכורכר הסמוכות לנס ציונה הן חלק מרכסי הכורכר שבעבר אפיינו את כל מרחב החוף הארצישראלי. עם העליות המבורכות, ההתפתחות והקמת עוד ועוד ישובים במדינת ישראל מטבע הדברים הלכו ונדחקו שטחי הכורכר, ואנחנו מוצאים אותם היום במעין "בועות" קטנות.


הכורכר עצמו הוא סלע, שבמגע יד נזהה שהוא די פריך. הוא מורכב בעיקר מחולות נודדים שעשו את דרכם אלינו מאיזור הנילוס, ובשילוב נתזים מהים, רוחות ועוד, הלכו והתגבשו לסלע הכורכר. מה שמעניין בגבעות הללו, הוא שילוב בין צמחיות מאיזורים שונים לגמרי, ולכן נוכל לראות שם מצד אחד את רותם המדבר בפריחה מרשימה, ומצד שני את אירוס הארגמן, ולצידם גם עצי חורש ועוד.


בימים אלו ממש, מתכסות הגבעות בפריחה מדהימה וצבעונית, והשיא הוא אירוס הארגמן המרשים שהוא צמח יחודי למדינת ישראל. במקום ניתן לצעוד במסלול שנקרא שומר הגבעות, או להגיע במרחק של כמה מאות מטרים מהרכב ישירות לאירוסים.


איך להגיע? https://waze.com/ul/hsv8txtf08 הנקודה הזו היא הנקודה של האירוסים עצמם. ממליץ למצוא חניה במיקום הכי קרוב לשם לפי האפשרויות בשטח ולעלות על אחד מהשבילים במקום.
עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter