פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
ריח מנטה, טבע וגעגועים
שלום לכולם! הטבע לאט לאט חוזר אלינו, ואנחנו חוזרים למרחבי הארץ (כמובן הנחיות וכו'). והיום אחד המקומות האהובים עליי ביותר בשפלת יהודה ברכת צאנן (או צאנן, או צנן, תלוי את מי שואלים).


אז למעשה מדובר בנחל גוברין שמתחיל את זרימתו בהרי חברון, ועושה את דרכו מטה דרך איזור אידנא, מחסום תרקומיא ובהמשך יחבור אל נחל לכיש. במרחק קצר לאחר המחסום, בעבודות משותפות של קק"ל תושבי נחושה וכפר זוהרים, ניטע במקום בוסתן, סודר שביל עפר, ובוצעה סכירה קטנה של הנחל שיוצרת את הבריכה הקטנה והמקסימה.


השם צנאן משמר את שמה של עיר שמוזכרת בספר מיכה ששכנה פה באיזור. מיכה הנביא בעצמו גם גר לא רחוק מפה ככה"נ, במורשת גת (השם מארשה משמר את מורשת). אחד הסיפורים המעניינים הוא על סיור שערך באיזור רבי עקיבא יוסף שלזינגר (קחו שיעורי בית לקרוא על הדמות החשובה הזו) במטרה לגאול אדמות באיזור חברון, כדי להקים את ארץ ישראל מתרדמת הגלות, ולצאת מתחום ערי הקודש אל השטחים מסביב במטרה לפתח חקלאות וגם ציונות...


בדרך אל הבריכה תראו גם פניה קצרה לבאר מים עמוקה (ולא מתוחמת מספיק, היו זהירים) שעל גדות האבן שלה ניתן לראות את חריצי החבלים איתם הורידו והעלו את דליי המים. בגדותיה של הבריכה עצמה, צומחת לתפארת, נענע משובלת בריח מנטה עז שעושה זכרונות של געגוע לטבע ולארץ ישראל..


איך להגיע? וויז: בריכת צנאן. שימו לב, לפעמים מעבר המים שמיד אחרי הירידה לדרך העפר קצת מוצף. חלק מהרכבים הנמוכים יצטרכו לחנות שם, ולהמשיך עם שביל העפר עוד כ500 מטר כשהוא מתעקל שמאלה. רכב גבוה יותר, יוכל לעבור בד"כ, ולהמשיך עם הרכב עד הבריכה. תהנו! לחלק מהילדים המים יהיו עמוקים, אז כמובן כל דגשי הזהירות. הרחצה באחריות המתרחץ בלבד


עד כאן להיום! אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה:)

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter