פינה יומית בארץ ישראל/אביתר ליכטמן
גבוהה ורמה, טורקיז ובניאס
שלום לכולם! הפינה היום היא אחת מנקודות החן הכי יפות שמעטרות את פני ארצינו, ומהווה חידה גדולה עד היום: ברכת רם


הבריכה (או אגם או מאגר, אבל נשאר בשם הזה כרגע) שוכנת ליד הישובים מג'דל שמס ומסעדה בצפון רמת הגולן, והטורקיז שלה נשקף למרחק.


מה שמדהים הוא לראות את הכנרת הקטנה הזו (יש שיגידו אני נסחף) ולחשוב שהיא בגובה של 1000 מטר (!) מעל פני הים, אבל מבט אחד למעלה אל החרמון הסמוך יבהיר לנו שיש עוד הרבה לאן לטפס.


אז איך היא נוצרה? שאלה מצוינת! הסברות נעות בין אגדות עממיות שנשאיר לכם לחפש, לבין חלל קרסטי (חללים תת קרקעיים שנמצאים בד"כ בלב ההר) שבשלב מסוים ה"למעלה" שלו התמוטט פשוט, והחלל נחשף לעולם, אבל האופציה הסבירה יותר והאקזוטית בעיניי היא שזה בכלל לוע הר געש, שבעבר היה צינור ללבה שהתפרצה דרכו בדרך לקטיף דובדבנים במסעדה, אבל בהמשך, כמו שקורה לכל מי שמגזים עם הדובדבנים, נסתם.


עכשיו תגידו, אוקיי, נסתם, לבה אין, אז מאיפה המים? או! שאלה מצוינת ושמח שאתם חדים היום. גם פה החוקרים חלוקים. כמובן שהתשובה הקלה היא מי גשמים ומי נגר עלי (מים שזורמים על פני הקרקע) אבל השאלה הגדולה היא האם יש מעיינות בדפנות הבריכה שממלאים אותה גם.


בעבר האמינו שהבריכה היא אחד ממקורות הירדן, והמים מחלחלים ממנה אל המערה המוכרת בבניאס. יוסף בן מתיתיהו אף מצביע על ניסוי מדעי בו זרו מוץ (הפסולת מהחיטה) על פני המים בברכת רם, ומשם הוא הגיע לבניאס. בינתיים כנראה דחו את האפשרות הזו... נו אז מה כן??? שאלה מצוינת נשאיר לכם לקרוא קצת לבד...


המים כיום משמשים כמאגר לטובת חקלאי הסביבה, והקיבולת של הבריכה היא 7 מליון קוב! אז יאללה, לכו להנות מהטורקיז המדהים..
איך מגיעים? Waze: ברכת רם. יש כמה נקודות גישה מסביב לאגם.עד כאן להערב:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה

השחיה במקום אסורה ולא מומלצת

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter