פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
מעופפים טורקיים במזרח הכנרת


שלום לכולם! אנחנו רגילים לראות ברחבי הארץ אנדרטאות מסוגים שונים, רובן כמובן של חללי צה"ל ונופלים באירועים שונים בתקומת ישראל. אבל יש מספר אנדרטאות ברחבי הארץ שמנציחות באופן מפתיע דווקא בני עמים אחרים, שאיך נגיד, לא נפלו על תקומת ארצינו. אחת מהן היא אנדרטת הטייסים הטורקיים ליד האון


במסגרת מסע החימוש שעבר על מדינות העולם בתחילת המאה שעברה, גם האימפריה העותמאנית החליטה לפנק עצמה בחיל אוויר מרשים ומלא וואסח, בטח ביחס לאותה תקופה, דקה וחצי לפני מלחמת העולם הראשונה. כחלק מההתלהבות, הוחלט לקיים מטס פאר בשמי שטחי האימפריה, בטיסה שתצא מאיסטנבול, דרך סוריה, ישראל ועד למצרים. סיפור פשוט היום של כמה שעות, אך באותו זמן מספר טייסים בודדים בכל העולם הצליחו להשלים טיסה כזו.


לטיסה נבחרו שני "מעופפים" מחיל האוויר העותמאני, פאתחי וסאדיק. וכשאני אומר מעופפים, אני לא מדבר על זה שהם היו רחפנים. או שבעצם כן, בקיצור ככה נקראו טייסים אז.


הטיסה החלה מאיסטנבול ומשם עדתה דרכה לביירות. משם המשיכו הטייסים לדמשק לעצירת מנוחה ותיקונים. התכנון המקורי היה להמשיך לכיוון ירושלים - קהיר ולסיים באלכסנדריה. באיזור הכנרת, נתקלו הטייסים בתופעה שככל הנראה לא הכירו "השרקיות" הרוחות המזרחיות החזקות, שהגיעו בפתאומיות עבורם, והביאו אותם לאבד שליטה על המטוס. זה עשה את דרכו לעבר הקרקע והתרסק, יחד עם שני הטייסים.


נזכיר שאיזור מזרח הכנרת באותה תקופה לא היה מיושב כ"כ והדרכים לא היו מסודרות יותר מידי. רבים עשו דרכם דרך מי הכנרת כדי לאתר את הטייסים. כששרידיהם נמצאו, הם הוכרזו כגיבורי האימפריה, ובמסע הלוויה ארוך, נקברו בסוף ליד קברו של צלאח א-דין בדמשק. גם עיתוני התקופה היהודיים הארצישראליים הביעו את תנחומיהם לאימפריה העותמאנית..


לאחר מלחמת ששת הימים, וכשתותחי הסורים לא הופנו לאיזור, ירח פראן חבר הקיבוץ הסמוך, לקח על עצמו לשקם את המקום וגייס אליו גופים נוספים כולל הנציגים הטורקיים בגזרה (שגרירות וכו') שעפו על העניין... וכיום ניתן להגיע לאנדרטה המטופחת ולקרוא את סיפור המקום.איך מגיעים? waze: אנדרטת הטייסים הטורקיים (נמצאת מזרחית לקיבוץ האון, מזרח הכנרת, כולל נסיעה קצרה בדרך עפר עבירה).


עד כאן להיום. אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה.

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter