פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
אוצרות בלב האדמה


שלום לכולם! היום בפינה קצת שונה, אני רוצה לשתף אתכם בחוויותיי מהשטח:) בימים שההיתרים להסתובב עם קבוצות עוד מוגבלים ומצד שני מותר להסתובב בשטח, אני מתפנה לעיסוק אחר של הכרת מרחבים שאין לי זמן להגיע אליהם ביום יום.


ברחבי רמת הגולן פזורים מאות בונקרים סוריים נטושים ממלחמת ששת הימים (כאלו שנבנו בין 48 ל67) כאשר מרביתם של הבונקרים נמצאים בשדות מוקשים והכניסה אליהם אסורה בתכלית האיסור (לא בקטע של להחמיר, אלא מסוכן מאוד). מקצתם נמצאים בשטחים שאינם שדות מוקשים, והכניסה אליהם גם היא מסוכנת מחשש שנמצאת בהם תחמושת חיה ישנה,שהיא הרבה יותר נפיצה מתחמושת חדשה.


מספר בונקרים מועט מתוכם עברו בדיקות של חבלנים, ובהם מידי פעם אפשר למצוא דרישות שלום סוריות מהעבר (רק באישור גורם מוסמך) שנותרו מאחור, ובהן אני משתף אתכם (ללא פרסום של מיקומים, גם לא בפרטי, כי הכלל הוא לא להתקרב לשום אתר צבאי נטוש לאור סכנת מוות שקיימת בהם, ללא גורם מוסמך)..


אז מה יש לנו פה? סיכה שעטה קצין סורי על דש הבגד, עם סמלה הישן של סוריה בתקופה שבה שהיו בו עדיין 3 כוכבים. ראש של חפץ לא מזוהה עם האותיות U.A.R ראשי תיבות united arab republic מה שכונה בפי ישראל "קע"מ" הקהיליה ערבית המאוחדת - שזה אומר האיחוד בין ממשלת סוריה לבין ממשלת מצרים בסוף שנות ה50 ותחילת ה-60 של המאה הקודמת. בנוסף קופסת תרופות (מאויישת עדיין, אבל כנראה פג תוקף;) 

ספר דיקדוק סורי שבו למדו אנשי המוצב (סיפור מעניין בפני עצמו), שרידי מסכת אב"ך, קופסת וזלין של חייל סורי ועוד כל מיני:) כל הממצאים הם בני לפחות 53 שנים..תהנו


ושוב, סקרנות זה אחלה, אבל אל תסכנו את עצמכם
עד כאן להערב:) אביתר ליכטמן, מורה דרך ומרצה


google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter